Piyasalar yön arayışında

Türkiye'de piyasaların Ramazan Bayramı nedeniyle kapalı olduğu haftanın ilk gününde küresel piyasalar yön arayışında.

25.05.2020 10:30:000
Paylaş Tweet Paylaş
Piyasalar yön arayışında

Türkiye'de piyasaların Ramazan Bayramı nedeniyle kapalı olduğu haftanın ilk gününde küresel piyasalar net bir yön belirtmiyor. ABD vadelilerinde işlemler hafif artıda sürdürülürken Asya borsalarında karışık bir görünüm yaşanıyor. Japonya ve Tayvan borsalarında artılar varken; Çin borsaları ve Hong Kong borsaları ekside. Çin'in ulusal güvenlik yasalarında değişikliğe gideceğini açıklamasıyla hafta sonunda Hong Kong'da yeniden başlayan protestolar, bu iki ülke başta olmak üzere Asya piyasalarının üzerinde baskı oluşturuyor. 

Küresel piyasalarda bugünün takvimindeki en önemli verilerden biri olan Almanya'da ilk çeyrek GSYH rakamları beklentilere paralel bir şekilde yıllık bazda yüzde 1,9'luk daralmaya işaret etti. 

Türkiye'de Ramazan Bayramı nedeniyle bugün ve yarın borsalar kapalı olacak. Uluslararası piyasalarda fiyatlanmaya devam eden dolar/TL kuru, haftaya 6,81'in hemen üzerinde başladı. Saat 10:00 itibarıyla dolar/TL 6,8105'tan; euro/TL 7,4110'dan el değiştiriyor.

Geçen haftanın son gününde düşüş kaydeden petrol fiyatları bu haftaya sakin bir açılış yapıyor. Brent petrolün varili yatay bir seyirle 35,25 dolardan işlem görürken; ABD ham petrolünün varil fiyatı 33,50 dolar düzeyinde.

Mart ayı ortalarında 1450 dolara kadar çekildikten sonra yükselişe geçen ve yaklaşık 2 aydır 1650-1750 dolar aralığında dalgalanan spot altının ons fiyatı, yeni haftaya 1726 dolardan başladı. 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz