Sanal Yarışa Büyük İlgi

“Sanal Portföy Yarışması”, Capital dergisi ve Akbank Private Banking tarafından, 4 Şubat 2002’de başlatıldı. Aradan geçen kısa zamana rağmen, yarışma büyük ilgi gördü ve 5 bine yakın başvuru yapıld...

1 MART, 20020
Paylaş Tweet Paylaş
Sanal Yarışa Büyük İlgi

“Sanal Portföy Yarışması”, Capital dergisi ve Akbank Private Banking tarafından, 4 Şubat 2002’de başlatıldı. Aradan geçen kısa zamana rağmen, yarışma büyük ilgi gördü ve 5 bine yakın başvuru yapıldı. Şimdi kıyasıya bir rekabet yaşanıyor. İMKB 30’dan uluslar arası hisselere çeşitli enstrümanların kullanıldığı yarışma, 13 hafta sonunda tamamlanacak ve kazanlar süper armağanlar kazanacak...

Capital Dergisi-Akbank Private Banking tarafından 4 Şubat 2002 tarihinde başlayan ve “Yılın Süper Yatırımcısı”nın seçileceği “Sanal Portföy Yarışması” büyük bir ilgi gördü. 5 bine yakın kişinin kayıt yaptırdığı portföy yarışmasının en büyük özelliği sadece bir “borsa” yarışması olmaması. İMKB’den Hazine bonosuna, Eurobond’lardan dünyanın en önemli şirketlerinin hisselerine, bu yarışmada pek çok enstrümana yatırım yapma şansınız var. Böylece hem yarışma heyecanını tatmak hem de kendinizi deneme fırsatı bulabiliyorsunuz. Yarışma sonunda en çok getiriyi sağlayanlar, yarışmayı kazanacak. Bu nedenle yarışmaya kayıt olmak mümkün. Bu açıdan hem kendinizi denemek ve hem de kazanmak için şansınız sürüyor.

Bir ayı tamamlayan  “Sanal Portföy Yarışması” ile ilgili son durumu ve bazı önerileri Akbank Private Banking Yatırım Müdürü Tunç Salman Capital’e anlattı. Salman’ın verdiği bilgiler şöyle:

*Bir ayını tamamlamak üzere olduğumuz Akbank Private Banking-Capital Dergisi Sanal Portföy Yarışması’na büyük bir katılım olmuş ve yarışmacıların çoğunluğu her gün www.superyatirimci.com sitesini ziyaret ederek işlem yapmışlardır.

*‘Yılın Süper Yatırımcısı’nın seçileceği bu yarışmada, benzerlerinin aksine oldukça çok ve çeşitli yatırım enstrümanı kullanıma sunulmuştur. Piyasalardaki en aktif  Eurobondlar ve İMKB 30 hisseleri yanında, Cisco Systems INC., Dell Computer Corp. , AOL Time Warner INC., Vodafone Group PLC, Sony Corp’un da bulunduğu seçilmiş 16 adet yabancı hisse de yer almaktadır.

*Ek olarak, Türk Lirası-ABD Doları işlemleri de yapabilen yatırımcılar, istedikleri enstrümanı portföylerine dahil edebilmektedirler. Yaklaşık 5 bin yatırımcının yarıştığı bu büyük organizasyonda, 13 haftalık süre sonunda en çok getiriyi sağlayan portföy yöneticisi birinci seçilecek ve dünya finans merkezi sayılan New York’a gidiş-dönüş uçak bileti ile ödüllendirilecektir. Bu yazının hazırlandığı ana dek önde giden yarışmacıların getirileri arasında çok büyük farklar bulunmamaktadır.

*İlk sırayı paylaşan 10 yarışmacı yabancı hisse senetleri ve Eurobond ağırlıklı işlemler yapmış durumdadır. Türk Lirası karşısında oldukça hareketli bir ay geçiren ABD Doları da bu kazançların yaratılmasında en önemli etkenlerden biridir. *Yarışmanın geneline bakıldığında, işlem ağırlığı İMKB 30 hisselerindedir. Tüm işlem hacminin yüzde 64’lük kısmı İMKB 30 işlemlerinden, yüzde 17’lik kısmı yabancı hisse senetleri işlemlerinden, yüzde 13’lük kısmı Türk Lirası-ABD Doları çevrimlerinden ve RP işlemlerinden oluşmaktadır. Kalan kısmı ise Hazine Bonosu ve Eurobond işlemleri oluşturmaktadır.

*Akbank Private Banking-Capital Sanal Portföy yarışmasında bugüne kadar yapılan işlemler de göstermiştir ki, bir portföy yöneticisinin en büyük varlığı bilgisidir. Piyasalar hakkında ayrıntılı bilgisi olan bu bilgisini profesyonel bir ruhla kullanabilen ve zaman faktörünü en iyi şekilde değerlendiren yatırımcılar uzun vadede genelde kazançlı işlemler yapmışlardır. Ancak, gerekli strateji ve bilgiden yoksun yapılan işlemler kısa vadede kazançlı gözükse bile, uzun vadeli projeksiyonlarda kayıp kaçınılmazdır. Portföylerin oluşturulması esnasında, doğru stratejiye sahip olmak da çok önemlidir.

*Yarışmacılara tavsiyem, portföylerinizi oluştururken ve yarışma suresince sık sık www.akbankpb.com isimli Akbank Private Banking sitesini ziyaret etmenizdir. Akbank Private Banking müşterileri için özel olarak hazırlanan bu sitede, çeşitli portföy modelleri ve getirileri hakkında bilgi, yerli ve yabancı finans sitelerine linkleri bulacaksınız.

*Tüm bunlara ek olarak, Akbank Private Banking’in yatırımcılarına sunduğu ürün ve hizmetler hakkında ayrıntılı bilgilere; güncel veriler ışığında hazırlanmış ve bu alanda büyük bir eksikliği dolduracağını düşündüğümüz, ”Yatırımcının vergi rehberi” köşesine ulaşabileceksiniz.

*Ayrıca portföy yönetimi, yatırım danışmanlığı, hisse senedi ve sabit getirili menkul kıymet alım satımına aracılık konularında uzman kuruluş olan ve sektördeki mevcut tüm ürün ve hizmetleri yatırımcılarına sunan; yarışma esnasında desteğini esirgemeyen Ak Yatırım Menkul Değerler’in www.akyatirim.com.tr isimli sitesinde de, siz yarışmacılar için çok faydalı bilgilerin olduğuna inanıyoruz.

Hepinize bol kazançlı bir yarışma dilerim... İyi olan kazansın.

 


 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz