Şirketlere kritik Covid-19 uyarısı

Howden Türkiye Ortadoğu ve Afrika Bölge CEO'su Yılmaz, milyonlarca kişinin evden çalışma sistemine geçmesiyle şirketlerin artan siber risklere karşı alması gereken önlemleri sıraladı.

16.04.2020 09:42:000
Paylaş Tweet Paylaş
Şirketlere kritik Covid-19 uyarısı

Küresel sistemin dengesini alt üst eden Covid-19 salgını gündemdeki yerini koruyor. Hem dünyada hem de Türkiye’de sosyal izolasyonu sağlamak ve virüsün yayılmasını engellemek adına şirketler evden çalışma sistemine geçti. Toplantılar, e-posta erişimi ve operasyonların büyük bir kısmı çoklu görsel iletişim imkânı sağlayan üçüncü parti uygulamalarla ve evden erişime olanak sağlayan sistemlerle sağlanıyor ancak bu durum, siber riskleri de beraberinde getiriyor. Howden Türkiye Ortadoğu ve Afrika Bölge CEO'su Atınç Yılmaz, şirketlerin siber risklere karşı alması gereken önlemlerle ilgili uyarılarda bulundu.

“DOSYALARA ERİŞİM SINIRLI OLMALI, YEDEKLEME TÜM CİHAZLARA YAPILMALI”

Yılmaz, konuyla ilgili uyarılarını şöyle sıraladı: “Phishing yani Oltalama amaçlı gönderilen; güvenilmeyen, kaynağı bilinmeyen maillerde yer alan linklere ve web sitelerine giriş yapmayınız. Uzaktan erişim, kurumun IT birimlerince standart olarak kullandığı cihaz ve ortamlar aracılığı ile yapılmalı. Dosyalara erişim kontrollü olmalı ve sınırları belirlenmeli. Sadece zaruri dosyalara erişim izninin bilgi dahilinde sağlanmasını öneriyoruz. E-posta erişimi ve hassas dosya (server/varlıklar) erişimi mutlaka ayrıştırılmalı. Yedekleme işlemi tüm cihazlar ve veriler için yapılmalı. Bu süreçte olası saldırılarda veri kaybını engellemek ya da geri getirebilmek için bulut hizmeti alınabilir. Kurumların komplike ve tahmini zor şifreler kullanımını ve kısa vadeli periyotlarla değişimleri hatta mümkün ise tek kullanımlık şifre kullanımlarını zorunlu kılması gerekiyor. Kullanıcıların bağlantıları belli süre ve saatler aralığı ile sınırlı olmalı. Şirketlerin uzaktan çalışma, kurtarma planı, veri ihlali ve diğer ilgili yönetmeliklerinin yürürlükte olması ve uygulanması gerekiyor. Bu konuda iç ekipleri ve dışarıda siber ve bilgi güvenliği alanlarında uzman kurum ve kuruluşlardan da ilave destek almalarını öneriyoruz.”

“SİBER HİJYEN SAĞLANMALI”

Howden Türkiye Ortadoğu ve Afrika Bölge CEO'su Atınç Yılmaz, hem şirketlerin hem de bireylerin ‘Siber Hijyeni’ sağlaması gerektiğini vurguladı. Yılmaz, “Cihazlarınızın tüm siber güvenlik ve anti-virüs program ve uygulamalarının güncellendiğinden, güvenli ve şirketinizin standart bağlantı ve platformlarını kullandığınızdan, tüm uygulama ve hesaplar ile wi-fi için farklı şifreler kullandığınızdan ve bu şifreleri kısa süreler içinde değiştirdiğinizden, hassas verileri (Örn. personel kayıtları, tıbbi, finansal kayıtlar gibi) gönderirken ve muhafaza ederken şifrelendirdiğinizden emin olun. Halka açık, korunmayan network bağlantıları kullanmaktan kaçının ve hassas veriler için sadece şifre ile korunan internet bağlantılarını kullanın.” dedi.

 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz