Türkiye’nin ilk ‘decacorn’u olmuştu… Trendyol, halka arz planlıyor

1,5 milyar dolar yeni yatırım ile değerlemesini 16,5 milyar dolara çıkararak Türkiye’nin ilk decacorn’u olan e-ticaret platformu Trendyol, orta vadede halka arzı planlıyor.

10.08.2021 14:26:000
Paylaş Tweet Paylaş
Türkiye’nin ilk ‘decacorn’u olmuştu… Trendyol, halka arz planlıyor

Trendyol Grubu Başkanı Çağlayan Çetin, Trendyol’un 1,5 milyar dolarlık yeni yatırım ile değerlemesini 16,5 milyar dolara çıkarması ve Türkiye’den çıkan ilk “decacorn” olması hakkında değerlendirmelerde bulundu. Bloomberg HT’ye konuşan Çağlayan açıklamasında, Trendyol’un orta vadede halka arz planları olduğunu belirtti.

Değeri 10 milyar doları geçen şirketler için kullanılan “decacorn” terimi, girişim sermayelerinin değerlendirilmesinde büyük önem taşıyor. Türkiye’den çıkan ilk decacorn olan Trendyol’un yatırım süreci hakkında değerlendirmede bulunan Çetin, bu süreçte istedikleri yatırımcıyı yatırım turuna davet edebildiklerini ve Softbank’ın Türkiye’ye ilk yatırımının Trendyol’a olduğunu aktardı.

Çoğunluk hissesi Çinli Alibaba’da olan Trendyol’un yeni yatırımcıları arasında, Katar Varlık Fonu, General Atlantic, Japonya merkezli SoftBank Vision Fund 2, Berlin merkezli Princeville Capital ve Abu Dhabi’nin ulusal varlık fonu ADQ yer aldı.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz