Fazla artış dönemi mi?

Kurlar ve enflasyon yüksek seyrediyor. Artan enerji maliyetleri, vergiler de cabası...

7.03.2017 15:49:300
Paylaş Tweet Paylaş
Fazla artış dönemi mi?
HASAN ÖNDER / DAIKIN TÜRKİYE CEO’SU
“PİYASAYLA BİRLİKTE ADIM ATACAĞIZ”
AMAÇ CİROYU KORUMAK

Fiyat artışı kararı, pazar talebiyle de doğru orantılı. Sadece maliyet artışı ve kurlar, fiyat artışları için tek gerekçe değil. Daikin Türkiye olarak 2017’de piyasa fiyatlarıyla birlikte hareket edeceğiz. Duruma göre ürün farklılaşmasıyla ekonomik segmenten de pazar almaya çalışarak ciromuzu korumaya çalışacağız.
ASIL SORUN TAHSİLAT
Şartlar tüm piyasa oyuncuları için aynı. Kârlılıktan önce asıl sıkıntının tahsilatta olabileceğini düşünüyoruz. Finansı güçlü firmalar, bu dönemde avantaj elde edebilir. Enflasyon seviyelerinde fiyat artışı zaten her yıl oluyor. Beklentimiz yine bu çerçevede. Dövizde aşırı yükselme veya düşmede tekrar değerlendirebiliriz.

AKIN KARALİ / METAL YAPI KONUT GENEL MÜDÜRÜ
“KÂRLILIK ORANI DÜŞÜYOR”
YOĞUN REKABET

İnşaat sektöründe rekabet oldukça şiddetli yaşanıyor. Dolar kurundaki değişim ve ekonomideki dalgalanmalar, elbette fiyatlara yansıyor. Demir fiyatlarındaki artış, kıymetli arsanın az olması ve dövizdeki değişkenlik, konut fiyatlarını etkiliyor. Müteahhidin ürettiği gayrimenkul üzerine fahiş kâr koyması imkansız.
MİNİMUM YÜZDE 15
Gayrimenkul şirketlerinde birinci hedef kârlılık. Ama son yıllarda gerek rekabetin artması gerek döviz fiyatındaki artışlar, projelerdeki kârlılık oranını düşürüyor. Günümüzdeki piyasa koşullarına baktığımızda, kârlılıkta alarm sınırına gelmemek için minimum yüzde 15 oranında artış gerekebilir.
ZAM KAÇINILMAZ
Fiyat stratejimizi belirlerken ekonomik konjonktür bizi de etkileyecek. Dolardaki artışın birçok malzemeye etkisi direkt ve negatif şekilde oluyor. Özellikle bizim gibi geliştirici şirketlerin maliyetleri direkt yükseliyor. Bu koşullar fiyatlarımızda da artışa sebep olacak. Projelerimizdeki fiyat artışını minimumda tutacağız. Bu yıl yüzde 15 zam öngörüyoruz.

ALİ BİLALOĞLU / DOĞUŞ OTOMOTİV İCRA KURULU BŞK.
“FİYATLAR TÜM SEKTÖRDE ARTACAK”
ZOR BİR YIL

2017’nin sadece otomotivde hemen hemen tüm sektörlerde rekabetin çok zorlu geçeceği bir yıl olmasını bekliyoruz. Özellikle Euro ve dolar kurlarındaki değişimlerle dünyada yaşanan ekonomik belirsizliğin ülkemize olan etkileri, mutlaka fiyatlara yansıyacaktır. Otomotivdeki fiyatların da tüm sektör olarak artacağını düşünüyorum.
KUR ETKİSİ
Bir otomobilin satış fiyatı birçok etken göz önünde bulundurularak değerlendiriliyor. Euro ve dolar kurları bunların en başında gelse de lojistik ve stok maliyetleriniz, pazardaki fiyat pozisyonu, hedef kitlenizin alım gücündeki değişimler, piyasanın talebi gibi birçok faktör devreye giriyor. Tüm bunlar ürünün fiyatını etkiliyor.
KÜÇÜLECEK
Doğuş Otomotiv olarak fiyat stratejilerimizin belirlenmesinde bu ve benzeri etkenleri göz önünde tutacağız. Ama net bir şey var ki 2017’de rekabet çok zorlu geçecek. Bu nedenle de 2017 sonunda toplam otomotiv pazarının 2016’nın bir miktar altında kalacağını tahmin ediyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz