İyimser, temkinli ve hazır

Son dönemde iş dünyasında gözlenen bir eğilim var. Tahmin edilenin aksine 2012 yılına yönelik beklentiler kötü değil...

1.03.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İyimser, temkinli ve hazır


YAĞIZ EYÜBOĞLU / AYGAZ GENEL MÜDÜRÜ
"FİNANSMANDA TEMKİNLİYİZ"
EKONOMİLER KÜÇÜLECEK

Avrupa Merkez Bankası son dönemde likiditeyi artırdı. Avrupalı liderler daha sıkı bir mali birlik kurmak için büyük bir çaba gösteriyor. Bu atmosfer içinde Avrupa ekonomilerinin büyümesi ya düşük kalacak ya ekonomileri biraz küçülecek. Dünyanın geri kalan kısmı için de benzer bir durum söz konusu.
TALEP DARALMASI
Avrupa ve Amerika gibi gelişmiş ekonomilerde küçülme ve talep daralması varken, Çin başta olmak üzere gelişmekte olan ülkelerin hızlı büyüme oranlarını devam ettirmesi güç. 2011 yılının ikinci yarısında sanayinin kullandığı emtia fiyatlarının düşmesi de talep daralmasının devam edeceğine işaret ediyor.
FONLAMA MALİYETLERİ ARTTI
Biz hep ihtiyatlı bir iyimserlik içindeyiz. Önümüzü görerek adım atıyoruz. Uzmanlığımızın olduğu enerji alanında büyüyoruz. Ancak özellikle yeni projelerin finansmanı için fonlama maliyetleri önceki dönemlere göre arttığı için finansman olanaklarını kullanırken çok temkinli ve seçici davranıyoruz. Buna rağmen satın alma ve yatırımlar için her dönemde fırsatların bulunduğuna inanıyorum.
HESAPLANABİLİR RİSKLER
Şirket olarak kârlılık, tasarruf ve verimlilik her dönemde odaklandığımız noktalar. İşletme sermayesi ve etkin bilanço yönetimi bu yıl da bizim açımızdan öncelikli konular arasında olacak. Kurumsal risk yönetimi özellikle son birkaç yıldan beri çok önem verdiğimiz bir konu. Bu, risk almayacağız anlamına gelmiyor. Hesaplanabilir ve kontrol edilebilir riskleri aldık, almaya da devam edeceğiz.

HASAN ALEMDAR / TÜRK HENKEL YÜRÜTME KURULU BAŞKANI
YENİ YATIRIMLARA BAKIŞ

Özellikle yeni yatırımlar, istihdam artışı ve tedarik zincirindeki yapısal değişiklikler konusunda daha temkinli olmak gerektiğini düşünüyoruz. Yeni sektörlere girmek, özellikle marka iletişiminde gereken yatırım dikkate alındığında daha özenli bir değerlendirme gerektiriyor.
DAHA DETAYLI DEĞERLENDİRME
Kısa dönemli büyüme stratejimizde temel bir değişiklik öngörmüyoruz. Bunun yanında, büyüme açısından daha fazla risk taşıdığına inandığımız sektörler özelinde, planladığımız aksiyonların daha detaylı bir değerlendirme süreci sonrasında hayata geçmesi gerekecek.
KÂRLI BÜYÜME DAHA ÖNEMLİ
İşletme sermayesi temel odak noktalarımızdan biri. Alacak ve stok değerlerimizi mümkün olan en alt seviyelere çekmek adına aksiyonlar alıyoruz. Kârlı büyüme stratejisi, 2012 yılında daha fazla önem taşıyor. Bu bakışla büyüme planlarımızı titizlikle gözden geçiriyor olacağız.
ADAPTASYON ÇABASI
Global belirsizlik ve ülkemize yansıma ihtimali bir risk unsuru. Bunun yanında son yıllarda süre gelen yüksek büyüme oranlarının arkasından ekonomide bir nevi hazım süreciyle birlikte kısa dönemli yavaşlama mümkün görünüyor. Dış ticaret açığının azaltılmasına yönelik kararlı stratejilerin de büyüme oranlarını düşürücü bir etkisi olabilir. Bizim açımızdan son yıllarda alışılanın altında bir büyümeye adaptasyon çabası olarak özetlenebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz