"SİNYALLER NE DİYOR?"

2015’in başında CEO’lardan gelen haberler pek de parlak değil. Rusya ve Avrupa’daki krizden dolayı nakit sıkıntısının artması, büyüme ve kârlılık oranlarının düşmesi CEO’ları tedirgin ediyor. Enerjiden teknolojiye, bankacılıktan perakendeye kadar büyümesini sürdüren sektörlerde bile işler çok yolunda gitmiyor. Bunların birçoğunda kârlar düşmüş durumda. Krediyle büyük yatırım yapan şirketlerin de 2015’te kredi geri ödemelerinde zorluk çekeceği görüşü hakim. 2015’te CEO’ların ana gündem maddeleri ise finansman, nakit akışı, büyüme, kârlılık ve alacakların tahsili olacak…

24 ŞUBAT, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
SİNYALLER NE DİYOR?
Sanayinin toplam ekonomi içindeki payından hiç memnun değiliz. İstihdam yaratmayan veya kalitesiz istihdam yaratan büyümenin nedeni budur.”
Bu sözler, TÜSiAD’da başkanlık görevini Cansen Başaran Symes’a bırakan Haluk Dinçer’e ait. Dinçer, sanayinin toplam ekonomi içindeki payının azalmasını Türkiye için risk olarak değerlendiriyor. Büyüme ve verimliliğe dikkat edilmesi konusunda uyarıyor. Sadece Dinçer değil, Türkiye’nin önde gelen gruplarını yöneten CEO’lar da son dönemde ekonomide yolunda gitmeyen gelişmelere dikkat çekiyor. CEO’lara göre, 2015’te en kritik konular arasında kredi geri ödemeleri, nakit akışı ve alacakların tahsilatı ön sıralarda yer alacak. CEO’lar büyüme ve kârlılık konusuna da özellikle odaklanmış durumda. Burada rakamların iyice azalmasından endişe ediyorlar. Buna karşın bu yıl CEO’ları en mutlu eden gelişmeyse enerji fiyatlarında yaşanan düşüş gibi gözüküyor. Bunun sonucunda cari açığın düşmesi de CEO’lara göre 2015’in en olumlu kazanımları arasında yer alıyor.
PROTESTOLU ÇEK ARTTI CEO’lara göre 2015’te yolunda gitmeyen konuların başında ödeme güçlüğü, finansman ve nakit sıkıntısı bulunuyor. Sermaye sıkıntısı, talep durgunluğu ve ek vergilerin gelecek olması da sıkıntı yaratan diğer konular arasında. Risk sigortası şirketi Coface’in son araştırmas , TL’deki değer kaybının ve iç talepteki yavaşlamanın şirketlerin ödeme performansını olumsuz etkilediğini gösteriyor. Ayrıca BDDK’nın 2014 başında uygulamaya başladığı kredi kısıtlama önlemlerinin iç talebi yavaşlatması da şirketlerin ödeme ve alacak tahsilatlarını zorlaştırıyor. Protestolu ve karşılıksız çek tutarlarındaki artışlar da bu bozulmaya işaret ediyor. Türkiye Bankalar Birliği’nin yaptığı araştırmaya göre 2014’te protesto edilen 1 milyon adet senedin parasal tutarı 8,2 milyar TL’ye yükseldi. Protestolu çek tutarıysa yüzde 10 arttı.
HESAPLAR TUTMADI Gold Teknoloji Marketleri Yönetim Kurulu Üyesi Niyazi Bekiroğlu, geçen yıl kredi kartlarına getirilen limit ve taksit kısıtlamasının tüketici talebini azaltarak sektörde satışları düşürdüğünü bunun da şirketleri ödeme güçlüğüne soktuğunu söylüyor. Bekiroğlu, “Perakendede birçok giyim ve teknoloji mağazası ödeme sıkıntısından dolayı kapandı diyor. Sadece perakendede değil, enerjide de ödeme sıkıntısı baş göstermiş durumda. Akfen Holding CEO’su Süha Güçsav, 2014’te enerji sektörüne büyük yatırımlar yapan grupların bu yıl kredi ödemelerinde büyük sıkıntı yaşadığını belirtiyor. “Enerji yatırımlarında hesaplar tutmadı” diyen Güçsav, “2014 çok kurak geçtiği için hidroelektrik santralleri performans gösteremedi. Elektrik fiyatlarının düşmesi de doğalgaz santrallerinin çalışmasında sıkıntı yarattı” diyor. Güçsav’a göre 2014’te enerji sektöründe yaşanan bu sıkıntılar, 2015’te sektördeki yatırımcıların kredi geri ödemelerinde ciddi sıkışıklık yaratacak. Güçsav, “Santral yatırımlarının bir miktarı öz kaynak bir miktarı kredi kullanılarak yapıldı. Yatırımcıların kredi ödemelerinde 2015’te sıkışıklık yaşanacağı aşikar” diyor. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz