Değişim tamam, sıra pazar payında

Türkiye Finans Bankası, 2009 yılından bu yana büyük bir değişimden geçiyor.

1.09.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Değişim tamam, sıra pazar payında


Capital: Göreve geldiğinizden bu yana organizasyonda ne gibi değişiklikler oldu?
Yeni stratejimizle birlikte organizasyonumuzda da değişiklikler yaptık. Geçmişte 8 olan genel müdür yardımcılığı sayımızı 10'a çıkardık. İK ile finans birlikte yönetiliyordu. Bu fonksiyonları ayırdık. İkincisi, yeni bir hat yarattık. Sahada satış ekiplerimiz, merkezde merkezi operasyonumuz var. Bu iki birimin birbiriyle çalışma hattının kopmadığından emin olacak, genel müdür ile saha arasında bağlayıcı birim olarak çalışacak hizmet genel müdür yardımcılığı birimini oluşturduk. Pazarlama iş alanımız, ticari ve bireysel olarak ayrılıyordu. Şimdi ise ticari, girişimci ve bireysel olarak ayrılıyor. Şu anda neredeyse tüm genel müdür yardımcısı arkadaşlarımız atanmış durumda, girişimci iş ailesinden sorumlu arkadaşımız için arayışımız devam ediyor.

Capital: Yürütülen değişim çalışmalarının rakamlara yansıması ne oldu?
- Değişimlerin kâra ve verimliliğe etkisi çok fazla oldu. Geçen yıl kârını en fazla artıran bankalardan biri olduk. Eleman ve şube sayısını çok fazla artırmadan kârlılığımız arttı. 2009'daki kârımız 171 milyon TL iken, 2010'da 206 milyon TL'ye yükseldi. Bu yıl bunun da üzerine çıkacağız. Kredi ve mevduat artışlarımızda şube ve çalışan başına daha iyi sonuçlar elde etmeye başladık. Bu yıl iyileşmenin devam ettiğini görüyoruz.

Capital: Peki bu verimlilik çalışmaları sürerken, önümüzdeki dönemde hangi konulara odaklanmayı planlıyorsunuz?
- Müşterilerimizi birkaç boyuttan analiz etmeye, takip etmeye başladık. Süreçlerimizde iyileştirme alanlarımıza baktık. Müşteri segmentasyonu projemiz bitti. Süreçlerimizi iyileştirme projemiz de bitmek üzere... Ticari kredilerde yüzde 30'un üzerinde büyüme kaydettik. Bu alanda daha büyük yatırımlar yapmadan kapasitemizi artıracağız. Bireysel kredilerle ilgili olan çalışmamızı daha da otomatize etmiş durumdayız. Birkaç gün süren kredi dosyaları şu anda dakikalarla onaylanıyor. Bu bize bireysel kredilerde muazzam bir kapasite artışı sağlayacak. Biz şu anda süreçlerimizi iyileştirerek kapasite yaratmaya odaklandık. Bununla da ilgili çok önemli mesafeler aldık. Amacımız şube ve çalışan sayısını artırmak. Biz tüm bankacılık sektörü içindeki pazar payımızı artırmak istiyoruz.

Capital: Bu yıl için personel sayınızda artış hedefiniz nedir?
- 5 yıllık finansal planımızı yaptık, stratejimizi gözden geçirdik. Bu perspektiften baktığımızda 5 yıl içinde şube sayımızı 180'den 300'ün üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. Bugün 3 bin 400 olan çalışan sayımızı da 5 binin üzerine çıkarmak istiyoruz. Bunlar bizim için bir istikamet. Bunları her yıl bütçe ve hedeflerle yeniden gözden geçiriyor olacağız.

Capital: Bu büyüme ile birlikte pazar payınız ne olacak?
- Katılım bankacılığının aktif yapısı, normal bir bankadan çok daha farklı olduğu için aktif yapısı açısından pazar payı hesaplamak çok makul olmayabiliyor. Çünkü, normal bir bankada aktiflerin büyük bölümü hazine bonoları ve devlet kağıtlarından oluşuyor. Bizde ise tamamı kredilerden oluşuyor. Biz kredi pazarı içindeki payımıza bakıyoruz. Şu anda kredi pazarı içindeki payımız yüzde 1,5. Bizim hedefimiz 5 yıl içinde 1,8'lik pazar payına ulaşmak. Bunun için sektörden daha hızlı büyümemiz gerekiyor. Bankacılığın yüzde 20'ler seviyesinde büyüyeceğini öngörüyoruz. Katılım bankacılığının tüm bankacılık sektöründeki payı yüzde 5 olarak düşünülüyor ve bu yüzde 5'lik pazarda bizim yüzde 26'lık pazar payımız var. Şube, çalışan sayısı ve bilançoda da ikinci durumdayız. Ancak, krediler itibarıyla yüzde 26-30 bandında pazar payımız bulunuyor. Bu rakamlar 5 yıl sonra mutlaka değişir. Biz katılım bankacılığındaki pazar payımızı tutmak istiyoruz. Biz bankacılık sektöründe büyümeyi hedefliyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz