İlk 5 şirket arasına gireriz

Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur’la hızlı büyümeyi, yeni projelerini ve hayallerini konuştuk...

20.10.2016 16:04:210
Paylaş Tweet Paylaş
İlk 5 şirket arasına gireriz
* Şu anda endüstrileşmenin hangi aşamasındasınız?
 Nef’in 6 serisi var. Her serinin farklı tasarımı ve dizaynı mevcut. Biz şimdilik standartları tamamladık. Her seri için endüstriyel tasarımcılarla çalışıyoruz. Amerika’da Harvard ve MIT’deki akademisyenlerle görüşüyoruz.
* Konut üretiminde yeni sisteme ne zaman geçersiniz?
 Ürünümüzü standartlaştırmamız gerekiyordu. Bunu yaptık. Yeni üretim sistemini de önümüzdeki 5 yılda hayata geçirmeyi planlıyoruz.
* Üretimi artırsanız arazi bulabilecek misiniz?
 Arazi geliştirmek zor, bunu kesinlikle kabul ediyorum. Fakat arazi stoğumuz mevcut. Nef için arazi darboğazı o kadar da büyük değil.
 Yeni arazi nerelerde alıyorsunuz?
 Genelde arsa alarak iş yapıyoruz. Beykoz’da Boğaz manzaralı yer topluyoruz. Beykoz konaklarının yanında 300 dönüm yer aldık. Beykoz’da Boğaz manzaralı 200 dönüm başka bir arsamız daha var. Bahçelievler, Güneşli, Kağıthane, Maltepe ve Seyrantepe de arsa aldığımız bölgeler arasında.
* Gelecek planlarınızda Anadolu var mı?
 Şu anda Anadolu’da yokuz. Ancak İstanbul dışında Anadolu’nun gelişmiş illerinde projeler geliştirmek için çalışmalarımıza başladık. 2016, Anadolu’ya yayılma adına önemli bir gelişim yılımız olacak. Bodrum Yalıkavak’ta 100 bin metrekare arsa alanı üzerinde, dünya çapında ses getirecek farklı bir yazlık konseptiyle yeni bir projeye başlıyoruz. Dünyaca ünlü bir otel zincirinin de proje içinde yer alacağı ve yaratıcı bakış açımızla geliştireceğimiz proje ile oyunun kurallarını yeniden tanımlamayı hedefliyoruz. 300 milyon Euro’luk bir yatırım olacak.
* Bodrum dışında Anadolu’da hangi şehirler hedefinizde?
 Bodrum dışında ilk etapta İzmir, Ankara, Denizli ve Eskişehir gibi şehirlerde yeni projeler planlıyoruz. Öncelikli 10 il belirledik. 2017’de Anadolu’da projemiz olacak.
* Nef’i gelecekte nerede görüyorsunuz?
 Gayrimenkul sektöründen dünyanın en büyük şirketlerinden bir tanesi çıkacak. Buna gönülden inanıyorum. Bu şirketin de Nef olması için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Biz düşündüklerimizin ve stratejimizin bir kısımını bile yapabilirsek Türkiye’nin en büyük ilk 5 cirolu şirketinden biri olma potasiyelimiz oldukça yüksek.
* Nef 4 yılda 1 milyar TL’ye ulaştı. 10 yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz?
 5 yıl önce bulduğumuz, iş planlarımıza dahil ettiğimiz iki buluşumuz var. Planlamasını yaptık. Eylülde lansmanını yapacağız. Bu buluşlar bizi uluslararası marka yapmak için başka bir noktaya taşıyacak. 10 yıl sonra uluslararası bir şirket olma yolunda oldukça mesafe kat etmiş olmak istiyoruz.
* İkinci 5 yılda başka hedefiniz var mı?
 Nef markasıyla 5 yıl içinde ABD ve Avrupa’nın 10 metropolünde yer almayı hedefliyoruz. Başta New York ve Chicago olmak üzere ABD’nin, öncelikli olarak Londra, Paris, Berlin ve Viyana olmak üzere Avrupa’nın metropollerinde yapacağımız projelerde yine yepyeni ünlü tasarımcılarla çalışacağız. Yaptıklarımızdan aldığımız motivasyonla hedeflerimiz çok büyük. Dünyadaki ilk uluslararası gayrimenkul markası olma vizyonumuzla çıktığımız yolda, çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz