Kalıcı liderliğe 6 koldan birden ulaşacağız

Hakan Binbaşgil, geçen 9 ayda yaptıklarını, bankanın yeni rotasını ve gelecek hedeflerini Capital’le paylaştı.

1.10.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Kalıcı liderliğe 6 koldan birden ulaşacağız

Tüketici kredileri pazar payında ise 0,8 puanlık artış sağladık. Aynı dönemde kredi kartlarında 1,7 puanlık pazar payı kazanımı gerçekleştirdik. Şu an kredi kartı alacaklarında yüzde 19’un üzerinde pazar payıyla bir numaralı bankayız. İlk altı ayda mevduat pazar payımız ise 0,4 puan büyüdü. Bu tür kısa sürede elde edilen pazar payı kazanımları bankacılık sektöründe çok kolay değil... Tabii biz Akbank’ta ne pahasına olursa olsun büyümek gibi bir mantığa sahip değiliz. Biz kârlılık içinde, kontrollü ve sağlıklı bir şekilde büyümek istiyoruz. Bankacılıkta sürdürülebilirlik önemli. Bunu başardığımızı söyleyebilirim. Bankanın kârlılığı artıyor. Bankayı aynı zamanda çağdaş, modern, yenilikler getiren, teknolojiyi en iyi şekilde kullanan, verimliliği ve hizmet kalitesi yüksek bir çizgide götüreceğiz. Mobiliteye çok inanıyoruz. Kalıcı liderlik inovasyon olmadan olmaz. Bu konuda da önemli geliştirmeler içindeyiz. Oldukça hareketli bir dönemden geçiyoruz. Bunu da ekip halinde yapıyoruz. Bir bankanın tüm bu kalemlerde 6 ayda bu gelişmeleri sağlaması çok kolay değil. Bence Akbank bir kez daha önemli bir başarıya imza atıyor.

Capital: 2012 sonu için büyüme beklentileriniz nasıl?
- Biz bu yıl Türkiye’de kredilerin yüzde 15 gibi, mevduatın da yaklaşık yüzde 12 gibi büyüyeceğini öngörüyoruz.
Akbank’ın her iki kalemde de sektörün biraz üzerinde büyüyeceğini sanıyorum. Bankanın şu anki yüksek enerjisi onu gösteriyor. Tahminim kredilerde yaklaşık yüzde 20, mevduatta ise yüzde 15 gibi bir büyüme yakalarız,

Capital: Peki daha uzun vade için büyüme hedeflerinizi nasıl belirlediniz?
- Biz 16 bin ekip arkadaşımla birlikte çıtayı epey yükselttik. Akbank, Türkiye’de kalıcı liderliğe oynayan bir banka... Daha ilk günden itibaren kalıcı liderlik hedefine odaklandık. Güvenilir, şeffaf, riski iyi yöneten ve kârlı bir banka olmaya devam edeceğiz. Ayrıca son yıllarda başlatmış olduğumuz Türkiye’ye yenilikler getiren banka özelliğimizi de sürdürmek istiyoruz. Hayalimizde daha da müşteri odaklı, geleceğin bankası niteliğinde bir Akbank yatıyor. Dolayısıyla bankanın geleceğini şekillendirmek için birçok iyileştirme programı başlattık. Ben kalıcı liderlik yolunda bankanın güçlü sermayesi, altyapısı, teknolojisi, aktif kalitesi, likiditesi gibi konuların yanında en çok Akbanklılar’a, nitelikli insan kaynaklarımıza güveniyorum. Bu inancım en başta genel müdür yardımcılarımdan başlıyor ve tüm Akbanklılar’ı kapsıyor. Akbank’ta çok iyi bir ekip var. Bankacılığın ekip işi olduğunu düşündüğümüzden ilk iş olarak kalıcı liderlik hedefimizi, bu hedef etrafında neler yapmak istediğimizi çeşitli toplantılarda 16 bin Akbanklı ile paylaştık. Bir ay gibi kısa bir sürede 21 bin kilometre yol kat etmişiz. Şu an bankada çok iyi bir hava var. Arkadaşlarımızla birlikte motivasyonu, enerjisi yüksek bir dönemden geçiyoruz. Hepimiz epey emek sarfediyoruz ama hiç yorulmuyoruz.

Capital: Genel müdür olduktan sonra iş yapış biçimlerinde nasıl somut değişikliklere gittiniz?
- Verimlilik konularında önemli adımlar atıyoruz. Teknolojinin de desteğiyle hizmet kalitemizi daha artırmaya çalışıyoruz. Bu devam edecek bir süreç. Ayrıca mutlu çalışma ortamının ba-şan için şart olduğuna inanıyoruz. Çok çalışan ama aynı zamanda gülümseyen 16 bin kişilik mutlu bir ekip olmaya çok önem veriyoruz. Bu tür bir çalışma anlayışının müşterilerimize verdiğimiz hizmetin kalitesini ve başarımızı artıracağına inanıyoruz. Ekip olarak birbirimizle daha açık bir iletişim içindeyiz. Arkadaşlarımızla neyi iyi, neyi kötü yaptık daha fazla konuşuyoruz. 16 bin kişilik bir kurumda herkesin kalıcı liderlik hedefini sahiplenerek çalışmasının önemli olduğunu düşünüyorum. Nitekim son dönemde yaptığımız araştırmalar, çalışan bağlılığımızın da önemli ölçüde yükseldiğini ortaya koyuyor. Yaptıklarımızın doğruluğu ve kalıcılığı ile ilgili bizlere güven veriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz