"Mobilin payı katlandı"

Ebebek, 2012 yılında mobil ticarete başladı. O tarihten itibaren de mobilin payı katlanarak arttı. Bugün e-ticaret cirosunun yüzde 35’ini bu kanaldan yapıyor. E-ticaret ziyaretçi trafiğinin yüzde 60’ı da bu kanaldan geliyor. ebebek’in kurucusu ve CEO’su HALİL ERDOĞMUŞ’a göre gelecek yıl bu zamanlarda e-ticaret cirosunun yüzde 65’i mobil kanaldan gelecek. Türkiye’deki mobil uygulamaları pek beğenmediğini belirten Erdoğmuş, yeni bir internet ve mobil versiyon için hazırlandıklarını da söylüyor.

22.09.2015 11:48:280
Paylaş Tweet Paylaş
"Mobilin payı katlandı"

* Genelde mobil uygulamaları beğenmiyorum dediniz. Neden? 
Mobilden normalde alışveriş yapmak kolay değil, ürünü görmek önemli… Ödeme bölümünde takılanlar da olabiliyor. Biz son sayfaya kadar gelip çıkanlara özel sistemle mail atarak hatırlatmalar yapıyoruz. Baktığınızda cep telefonu çok ciddi evrim geçirdi. Giderek ekranlar büyüyor. Ancak şu an piyasada 4 tip insan mevcut. Teknolojiye düşman olan ya da ‘Beceremem’ diyerek kendini soyutlayan bir kitle var. Denemek öğrenmek isteyenler ve bir de yaşı ne olursa olsun mobil teknolojilere meraklı olanlar var. Yine de herkes uygulamaları indirmeye gönüllü olmayabiliyor. Sonuçta mobil uygulamalar, internet sitelerinde satılan ürünlerin nispeten daha küçük olan akıllı telefonlarda görünebilirliği olması üzerine kuruluyor. Geçen yıl ‘Önce internet ardından mobil ticaret yapın’ diyorlardı, şimdi ‘Sadece mobil ticaret yeter, internet olmasa da olur’ deniyor. Bugün Türkiye’de başarılı bazı internet sitelerinin cirolarının yüzde 60’ından fazlası mobilden yapılıyor. 
* Mobil tarafta yeni trendler var mı? 
Bizim günlük 1 milyon ziyaretçi kitlemiz var. Rakiplerin internet sitesi var, bizim internet sitemizin mağazaları var. En önemli artımız bu… Bizim tarafımızda mobil uygulamanın kullanımında çok büyük farklar yaşanmıyor. Sadece bir trend olarak basitleşme giderek öne çıkıyor. Son 10 yıldır internet sitelerinin tasarımlarında basitliğe doğru geçiş var. Bu mobilde de geçerli… Şimdi daha sade tasarımlar, daha az kalabalık sayfalar isteniyor. Biz de bu konuda ciddi bir yatırım yaptık, ağustos ayında internet ve mobilde yeni versiyona geçeceğiz. Mobil ödeme sistemini BKM Express ile birleştirip müşterilerin hayatını daha da kolaymaştırıyoruz. 
* Mobil ticarette kaç kişiye ulaşıyorsunuz? 
Biz sadece alışveriş yapan kişi sayısını tutuyoruz; internet, mobil ya da mağaza arasında ayrıma bakmıyoruz. Ayda mağaza ve e-ticaret dahil Ebebek’ten 300 bine yakın alışveriş yapılıyor. Tekrar alışveriş oranımız 1,2, yani her ay 250 bin müşteri bizden alışveriş yapıyor. 
* Peki mobil ticarete geçmenizle müşteri sayınız arttı mı? 
Bunu da ayırmak çok güç. Ben mobilin internetin hızlı büyümesinde önemli bir katkısı olduğunu düşünüyorum. Sanıyorum mobil olmasaydı, internet her yıl büyüme hızını ikiye katlayamazdı, aynı hızla büyürdü. 
* 5 yıl sonra cironuzun ne kadarı mobilden gelecek? 
5 yıl sonra 130 mağazaya ulaşacağız. Ciromuzun yüzde 30’u e-ticaretten gelecek. Ancak bunun içinde mobil ticaretin ne kadar pay alacağını kestirebilmek mümkün değil.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz