"Mobilin payı katlandı"

Ebebek, 2012 yılında mobil ticarete başladı. O tarihten itibaren de mobilin payı katlanarak arttı. Bugün e-ticaret cirosunun yüzde 35’ini bu kanaldan yapıyor. E-ticaret ziyaretçi trafiğinin yüzde 60’ı da bu kanaldan geliyor. ebebek’in kurucusu ve CEO’su HALİL ERDOĞMUŞ’a göre gelecek yıl bu zamanlarda e-ticaret cirosunun yüzde 65’i mobil kanaldan gelecek. Türkiye’deki mobil uygulamaları pek beğenmediğini belirten Erdoğmuş, yeni bir internet ve mobil versiyon için hazırlandıklarını da söylüyor.

22.09.2015 11:48:280
Paylaş Tweet Paylaş
"Mobilin payı katlandı"
ebebek’in kurucusu olarak Türkiye’de e-ticaretin gelişmesinde önemli bir rolü olan Halil Erdoğmuş, mobil ticaretin gelişimini en yakından yaşayan isimlerden biri. 2012’de mobil uygulamasını hayata geçiren Ebebek’te, ilk yıl e-ticaretin sadece yüzde 2,5’i mobil kanaldan geliyordu. 2014 yılıyla birlikte bu oran katlanarak büyüdü. Ebebek’in kurucusu ve CEO’su Erdoğmuş, “Bugün mobil ticaret, toplam internet ticaretimiz içinde yüzde 35 pay alıyor. Aslında bizim e-ticaret trafiğimizin yüzde 60’ı mobilden geliyor. Ziyaretçilerimizin yüzde 25’lik kısmını, online araştırma yapan offline alışveriş yapan kitle oluşturuyor” diyor. Bugün şirketin cirosunun yüzde 5,6’sı mobil ticaretten geliyor. Bu trendin süreceğini söyleyen Erdoğmuş, “2016’nın yarısında mobil ticaretin payının e-ticaret içinde yüzde 65’lere çıkacağını tahmin ediyorum” diyor. Bugün Türkiye’de internet alanında en önemli girişimciler arasında sayılan Ebebek’in kurucusu Halil Erdoğmuş, mobil ticaretin bugününü, kullanıcı alışkanlıklarını ve geleceğini şöyle anlattı: 
* Mobil ticarete ne zaman ve nasıl geçtiniz? 
2012 yılında biraz da kendimizi geç kalmış hissederek mobil ticarete başladık. 2000 yılında e-ticarete başlayan bir şirket olduğumuzdan 2012’de mobile geçmek bizim için geçti. Aylarca beklenen bir çalışmadan sonra bir mobil uygulama yazıldı. Aslında bu uygulama çok da başarılı olmadı. Zaten bence mobil ticarette uygulamalar genel olarak çok başarılı değil. 
* Mobil ticaret şu an cironuzdan ne kadar pay alıyor? 
Mobil ticarete başlayınca hemen bir sonuç almadık. 2012’de uygulamanın ardından ilk 6-7 ayda belli bir kitlenin mobil uygulamayı hemen indirdiğini gördük. İlk 6 ayın sonunda mobilin internet ticaretimizdeki payı yüzde 2 oldu. 2012 sonunda bu pay, yüzde 2,5 olarak kapandı. 2013 sonunda ise yüzde 4’e çıktı. Giderek katlanarak büyümeye devam etti. Öyle ki 2014’ün ilk yarısında yüzde 8’den yıl sonunda yüzde 12’ye kadar çıktı. Bugün ise mobil ticaret toplam internet ticaretimiz içinde yüzde 35 pay alıyor. 
* Bu trend katlanarak artar mı? 
Aslında bugünkü paya ulaşmayı öngörüyorduk. Ben 2016’nın ilk yarısında, mobil ticaretin e-ticarette payının yüzde 65’lere çıkacağını tahmin ediyordum. Aslında bizim e-ticaret trafiğinin yüzde 60’ı mobilden geliyor. Ziyaretçilerimizin yüzde 25’lik kısmını, online araştırma yapan offline alışveriş yapan kitle oluşturuyor. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz