Organik büyüyerek ilk 10'a gireceğiz

Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan ile yeni ürünlerde sağladıkları ivmeyi ve katılım bankalarının geleceğini koştunuk

1.02.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Organik büyüyerek ilk 10'a gireceğiz

CİDDİ BİR KAYNAK VAR
2011 yılının başında 5 milyar TL olan altın fonu bugün 14 milyar TL'ye çıktı. Bunun bir kısmının diğer tasarruflardan altına yöneldiğini düşünsek bile büyük kısım yastık altından gelendir. Bizim tahminimiz daha ekonomiye katılmamış ciddi bir altın kaynağı var. Bunu da sisteme getirmek zor tabi. Türkiye'de hep tasarruf oranının düşüklüğü tartışılır, ama evlerdeki altın ve diğer likitlere bakarsak aslında ciddi bir tasarruf rakamı mevcut. Bankacılık sektörüne çekilmesi gereken bireylerin elinde güçlü bir kaynak var.

Capital: Sukuk konusunda Türkiye'nin potansiyeli ne kadar? Bu finansal ürüne talep nasıl?
- Bence diğer Türk katılım bankaları da benzer adımlar atacak. Katılım bankalarının yanında, bünyelerinde varlık olan gayrimenkule sahip şirketlerin de aynı yolu deneyebileceğini düşünüyoruz. Ayrıca Kuveyt Türk olarak bu konuda da şirketlere aracılık yapmayı planlıyoruz. Talepler de mevcut... Türkiye'de de pek çok şirketin gayrimenkul, leasing alacağı var. Dolayısıyla daha çok sukuk gerçekleştirilebilir. Yeter ki ekonomi uygun olsun, bu ihraçlar dünyadaki ekonomik dalgalanma dönemine denk gelmesin. Zamanlama uygun olursa bu ihraçlar artar. Katılım bankaları dışında diğer bankalar da girebilir. Biz ihraca çıktığımızda diğer bankalardan "Bize de ihraç yapar mısınız" diyenler oldu ama ellerinde geri planda varlıkları, gayrimenkulleri var mı diye bakmak gerekiyor.

Capital: Bu ürünün global finans piyasasında geleceği nasıl olur?
- Dünyada 100-150 milyar dolarlık bir sukuk portföyüne ulaşıldı. İhraçlar her yıl ciddi bir şekilde devam ediyor. Baktığınızda Türkiye dışında da sukuka talep çok yüksek. Özellikle Avrupa ekonomisindeki sorunlar yüzünden Orta Doğu'ya yönelen çok banka var, bu alanda da çok ciddi bir şekilde yatırım yapmak istiyorlar.

Capital: Türk finans dünyasına başka hangi yeni ürünleri sunmaya hazırlanıyorsunuz?
- Yeni ürünler, katılım bankacılığının gelişmesi açısından hayati önem taşıyor. Biz bunun örneklerini verdik. Fakat yeni ürünleri müşteri ihtiyaçlarına uygun zaman ve uygun şartlarda geliştirmek önemli. Dünyada faizsiz bankacılıkta 3 merkez var: Kaynakların oluştuğu Orta Doğu merkezi, Londra ve ABD gibi bu kaynakları yönlendirmek üzere kurulmuş pencereler ve ürün geliştirmede öne çıkan Malezya... Malezya'da her konvansiyonel bankacılık ürününün bir faizsiz karşılığı var. Bu ürünlerden ve özellikle bizim ana ortağımız Kuwait Finance House'un ürün yelpazesinden getirebileceğimiz ürünler var. Burada grup sinerjisinden yaralanıyoruz. Türkiye'de ihtiyaçlar belirlendikçe yeni ürün gelecek. Yakın dönemde piyasaya sunmak üzere şu an çalıştığımız özel bir ürün yok.

Capital: 2011 yılında aktif büyüklüğünüz, kârlılığınız nasıl oldu?
- Henüz 2011 yılı rakamları tam olarak belirlenmedi. Ancak 2011 yılında TL cinsinden aktif büyüklükte yüzde 50 civarında bir büyüme var. 2011'i, geçen yıla göre yüzde 21 net kâr artışı ile tamamlarız diye düşünüyoruz. Geçtiğimiz yıl 200milyon dolar sermaye benzeri kredi getirmiştik. Böylece 2011 yılı için ve 2012 büyümemizin de fonlanması açısından gerekli hazırlığı yaptık.

Capital: 2012 yılında aktif büyüklüğünüzü ne kadar artırmayı planlıyorsunuz?
- Büyüme anlamında şubeleşmeye aynı hızla devam edeceğiz. 2011 yılındaki gibi bu yıl da 40 şube açmayı hedefliyoruz. Yurtdışında da Katar ve Erbil şubelerimizin devreye alınacağını umut ediyoruz. Aktif büyüklük, fonlar ve kredilerde yüzde 25'ler mertebesinde bir artış hedefliyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz