Orta ölçekli olduk yurtdışında büyürüz

Ali Sabancı, pazardaki yeni oyunu, bu oyundaki yerlerini ve gelecek planlarını anlattı.

1.03.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Orta ölçekli olduk yurtdışında büyürüz


Capital: 10 yıl sonra nasıl bir Pegasus göreceğiz?
- Sipariş ettiğimiz yeni uçaklarımızla organik büyüyeceğiz. 100 siparişimiz oldu. Teslimatlarımız 2015 ve 2016’da başlayacak. Uçuş hakları aldığımız hızda yurtdışında büyümek istiyoruz. Avrupa pazarında bir sıkıntımız yok zaten. Coğrafi olarak Türk Cumhuriyetleri, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki potansiyele inanıyoruz. En son 7 yıllık büyüme oranlarımız ortada. Biz bu dünyaya hakikaten inanıyoruz. 2023’e geldiğimizde 75 uçakla 130 uçak arasında bir yerde olabiliriz.

TALEP NEREDE YÜKSEK?
FİYATLAR YÜKSEK

Türk Cumhuriyetleri’nde 6 ülke var. Toplam nüfus 63 milyon. Bizde de 75 milyon nüfus var. 138 milyonluk bir coğrafyadan bahsediyoruz. Ama 2012’de bu 7 ülkede karşılıklı uçan insan sayısı 3,4 milyon. Hani biz bu ülkelerin merkezi olacaktık? Neden sadece bu kadar insan gidip gelmiş? Tek nedeni var, fiyatlar yüksek.
1,5 KAT BÜYÜTTÜK
Geldiğimizden beri hiç uçağa binmemiş kaç milyon kişi uçurduk bilemiyorum. Bunun rakamı bizde yok. Ama eğer sektör, son l0 yılda yüzde 14 büyürken biz 7 yılda her yıl yüzde 38 büyüdüysek hesap ortadadır. Pazarı 1,5 kat büyüttük. Biz bu pazarı geliştiriyoruz. Çünkü insanlara hiç alışık olmadıkları bir ürün sunduk.
ANADOLU’YA İLGİ ÇOK
Anadolu’da uçağa talep giderek artıyor. Gaziantep, Konya, Kayseri, Trabzon’a ciddi talep var. Örneğin Konya ilginç. Birkaç havayolu daha önce denemiş ama olmamış. Hatta bir havayolu sahibinin demeci vardı, “Konyalılar uçağı sevmedi” demişti. Ama biz 2-3 defa uçuyoruz. Yazın daha sık oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz