Tekfen'de az sektörlü yeni dönem

Erhan Öner’le yaşanan dönüşümü ve yeni dönem planlarını konuştuk.

1.01.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Tekfen'de az sektörlü yeni dönem

İZİN SÜRECİ UZADI
Bankacılığa yıllar önce girdik. Girdiğimiz zaman perakende bankacılık yapmak istiyorduk. Ancak uzunca bir süre izin alamadık. Yatırım bankası olarak kaldık. Yatırım bankacılığı da Türkiye’de o yıllarda çok aktif değildi. Bir de çok ihtisas isteyen bir alandı. Sonradan ticari bankacılığa geçişimizse ekonomik krizde batan Bank Express’i alarak oldu. Ancak arka arkaya yaşanan krizlerle fazla büyüme elde edemedik.
FIRSATI DEĞERLENDİRDİK
Önümüze fırsat çıktığında da bunu değerlendirdik ve ortaklık yaptık. Bankanın yüzde 70’ini satıp yüzde 30’unu elimizde tuttuk. Gayet iyi giderken Avrupa’daki krizle birlikte Yunanlı ortağımız kendi hissesini satmak isteyince biz de onların peşine takıldık ve geri kalan yüzde 30 hissemizi Kuveytli Burgan Bank’a sattık. Sonuçta lider olamayacağımız işlerden çıkıyoruz.

"Yurtdışındaki fırsatları araştırıyoruz"
CİRO HEDEFİ

2012’yi 4 milyar TL ciroyla kapatacağız. Bu yıl ise yüzde 5 ila 10 arası büyüme öngörüyoruz. Büyük işler gelirse ciromuz 4 milyar TL’den 5 milyar TL’ye çıkar. Hedefimiz mevcut işlerimizi daha da büyütmek.
BÜYÜME SÜRECEK
Önümüzdeki dönemde büyümemizin motoru inşaat ve tarımsal sanayi olacak. Bu işlerin dışında yeni sektörlere girme hedefimiz yok. İçinde bulunduğumuz sektörlerde daha fazla büyüme hedefimiz bulunuyor.
PAZAR LİDERİ
Tarımda hem azotlu hem de fosfatlı gübrelerde çok büyük pazar payımız var. Hammaddeye ulaşma imkanını bulduğumuz zaman yapacak çok işimiz var. Ancak Türkiye’de tüm gübre endüstrisinin hammadde kaynağı yok. Herkes bir yerden ithal ediyor. Bizim de en önemli hedefimiz, gübrede hammadde kaynaklarına sahip olmak.
YENİ FIRSATLAR
Hesaplı bir gaz alma imkanımız olsa hemen amonyak üre tesisi kurarız. Aynı şekilde fosfat madenine ulaşabilirsek burada fosforik asit tesisi kurabiliriz. Yurtdışında bu tür yatırım fırsatlarını araştırıyoruz. Ancak 1-1,5 milyar dolarlık yatırımı yapacağımız ülkelerin politik olarak stabil olması lazım.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz