Türkiye kartını iyi oynamalı

Uluslararası Enerji Ajansı-IEA Başekonomisti Fatih Birol,sorularımızı yanıtladı.

1.01.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Türkiye kartını iyi oynamalı

ORTAKLIKLAR ARTACAK
Avrupa’daki finansal sorunlar durduktan sonra bunun daha da güçleneceğini düşünüyoruz. Bunun için ekonomik istikrarın sürmesi ve elektrik fiyatlarının maliyetleri karşılayacak seviyede devam etmesi gerekiyor. Yatırım şartlarının diğer ülkelerle aynı çekicilikte olması da şart. Önümüzdeki 5 yılın sonrasında, Çin ve Hindistan’dan gelebilecek yatırımları da göz ardı etmemek lazım.

“KARADENİZ’DE PETROL ÇIKMASI MUCİZE OLUR”
Türkiye’nin enerji kaynaklarına baktığınız zaman yenilenebilir enerjinin payının da gerçekçi olarak yukarı çıkması gerektiğini düşünüyorum. Yenilenebilir enerji maliyet hesaplarının sadece bugün için değil, önümüzdeki dönemlerdeki yüksek petrol ve gaz fiyatları göze alınarak yapılması gerekiyor. yenİ kaynaklar Türkiye’deki kaya gazı ve Karadeniz’deki petrol ve gaz aramaları konusunda maalesef iyi haberler veremeyeceğim. Orada çalışmalar yapılması çok güzel ama ciddi bir petrol-doğalgaz çıkarsa bu benim de sevinebileceğim bir mucize olur. Bence biz planlarımızın hepsini, böyle bir gelişme olmayacakmış gibi yapmalıyız.

PETROL FİYATLARINDA SON TABLO
RİSKLİ DURUM

Yüksek petrol fiyatları denildiğinde akıllara 2008’deki 147 dolar geliyor. Ancak bu yanlış bir bilgi. 1 Ocak 2012 ile 15 Aralık 2012 arasındaki dönemde ortalama petrol fiyatı şimdiye kadar tarihteki en yüksek petrol fiyatı oldu. Bu dünya ekonomisi için son derece riskli bir durum.
FATURALAR ARTIYOR
Avrupa ülkeleri gibi Türkiye’nin de petrol ithalat faturaları artıyor. Ülkelerin çoğunda gaz faturaları da yükselişte. Bu, Türkiye gibi ülkeler için ciddi bir baş ağrısı. Önümüzdeki yıllara baktığımız zaman dünya ekonomisinin nasıl gelişeceği petrol fiyatlarını belirleyecek.
3 HANELİ GÖRMEK MÜMKÜN
Eğer dünya ekonomisi durgun giderse, özellikle Avrupa'da bugünkünden daha kötü günler görürsek petrol fiyatlarında bugünkünden aşağı doğru bir baskı oluşacak. Ama dünya ekonomisinde, özellikle ABD ve Çin orijinli bir toparlanma görürsek petrol fiyatları yine üç haneli rakamlarda kalabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz