Türkiye'nin çok büyük yatırımlara ihtiyacı var

Geldiğimiz nokta hiçbir zaman arzu edilen nokta değil. Daha büyüğünü yapmalı.

1.03.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Türkiye'nin çok büyük yatırımlara ihtiyacı var

Necati Kurmel,
Türkiye'nin önemli işadamlarından biri. Hayvancılık konusuıdaki potansiyeli 25 yıl önce görüp sektöre adımını attı. 12 yıl önce bu işe büyük yatırımlar yapmaya başladı. Bugün sahibi olduğu 20 bin baş hayvanla 100 milyon dolarlık ciro yaratıyor. Yakaladığı bu hacimle de Türkiye'nin hayvancılıktaki en büyük yatırımcısı unvanını taşıyor. Hayvancılık Kurmel için adeta bir tutku. Burada büyüme konusunda sınır tanımadığını söylüyor. "2011'de yüzde 40-50 gibi büyüme hedefliyoruz. 20 bin hayvan, 30 bin başa çıkacak. Ciro da 150 milyon dolara yaklaşacak. Amerika ve Avrupa'dan bin hayvan ithal edip sütü 2 katına çıkarmak istiyoruz. Bunun için 10 milyon dolarlık bir yatırım yapılacak. Geldiğimiz nokta hiçbir zaman arzu edilen nokta değil. Daha büyüğünü yapmalı. Çünkü Türkiye'nin çok büyük yatırıma ihtiyacı var" diyor.
Son yıllarda tarım ve hayvancılık sektörü yatırımcıların iştahını kabartırken Kurmel'in de önerisi sektöre yapılacak yatırımların artırılması. "Bu işe girmek isteyenlere mutlaka tavsiye ederim" diye konuşuyor hemen ardından da ekliyor "Bunu milli bir görev olarak kabul ediyorum. Türkiye'nin et ithal etmesi hatta buğday ithal etmesi gülünç bir şey." Saray Çiftliği Yönetim Kurulu Başkanı Necati Kurmel'le hayvancılıktaki yatırımlarını ve hedeflerini, diğer sektörlerdeki işlerinin seyrini konuştuk. Kurmel'in yanıtları şöyle:

Capital: Tarım ve hayvancılığa girişinizin üzerinden uzun bir süre geçti. Bu sektördeki hikayeniz nasıl başladı?
Bundan 20-25 yıl önce Kayseri'deyken köyde ufak çapta çiftçilik, hayvancılık yapıyorduk Ancak arzu ettiğimiz noktaya gelememiştik. Yine aynı yıllarda Saray Halı'yı aldıktan sonra işçilerin et ihtiyacını karşılamak için 50-60 tane hayvan aldık. Hem sütünden istifade etmeyi hem fabrikadaki çalışan bin 500 kişinin et ihtiyacını karşılamayı amaçlıyorduk. Bu, 15 yıl devam etti. Sonra "Bu işi ya büyük yapalım ya da tasfiye edelim" derken büyüme kararı aldık. Hollanda'dan ve Almanya'dan 700 tane süt hayvanı ithal ederek işe başladık. Gittikçe büyüdük.

Capital:  Şu anda tarım ve hayvancılıkta varlığınız tam olarak nedir? Bu alana ne kadar yatırım yaptınız?
- Şimdi 20 bin büyükbaşa ulaştık. Bunun 17-18 bin başı ete dayalı besi hayvanı. Geriye kalan 3 bin-3 bin 500'ü de süte dayalı. Bu hayvanlar, Kayseri ve Adana'daki çiftliklerimizde. 20 bin dönüm arazide tarım yapıyoruz. Arazilerin 10 bin dönümü Adana'da, diğer 10 bin dönümü Kayseri'de. 20 bin hayvandan günlük 27-28 bin ton süt alıyoruz. Sütü bizden Dimes, Pınar ve Ülker alıyor. Bir de Develi'de modern bir kesimhanemiz var. Bu zamana kadar bu işe 80-90 milyon dolar yatırım yaptık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz