Yatırımlara tam gaz devam

Sülün ile Mercedes-Benz Türk’ün yeni dönem planları üzerin konuştuk. İşte satır başları…

9.03.2017 14:33:010
Paylaş Tweet Paylaş
Yatırımlara tam gaz devam
“EKONOMİ KRİZDE DEĞİL, SEKTÖRDE KÜÇÜLME BEKLİYORUZ”
2017 ÖNGÖRÜSÜ

Türkiye oldukça dinamik bir ülke. Özellikle son 2-3 yıldır gündemi tutturamıyoruz. Bir konuyu alıp konuşurken başka bir konu çıkıyor. Dolayısıyla bütün parametreleri alt alta üst üste yazdığımız zaman otomobil sektörünün genelinde 2017’de biraz küçülme bekliyoruz. ÖTV’deki ve kurlardaki artışın muhakkak maliyetlere ve fiyatlara yansıması olacak.
SURİYE, IRAK ÖNEMLİ
Uzun zamandan sonra ilk defa son çeyrekte Türkiye ekonomisi küçüldü. Ümit ediyoruz ki bu küçülme trendi tekrardan büyüme trendine döner. Suriye ve Irak konusu bizim için hem şirket hem pazar olarak son derece önemli. Çünkü Suriye ve Irak bizim özellikle ticari vasıtada üs dediğimiz noktalar. Dolayısıyla orada herhangi bir durulma olduğu müddetçe ümidimizi koruyoruz. Ama genelde ne olur derseniz, bu yılki seviye olursa mutlu oluruz.
KRİZİ TANIYORUZ
Şirket olarak şuna karar veremiyoruz; ülke olarak krizde miyiz, bir kriz var mı? Biz krizi biliyoruz. Ben krizler konusunda tecrübeli ve hatta şerbetliyim. Bence krizde değiliz. Çünkü kriz olan bir ülkede otomotiv endüstrisi yılı rekorla kapatamaz. Eğer bugün bütün bu olan bitenlere rağmen Türkiye tarihinde en fazla otomobil satıldıysa, krizden söz etmek ne kadar doğru bilmiyorum. Bu farklı bir şey…

MERCEDES-BENZ TÜRK’ÜN GELECEK PLANINDA NELER VAR?
*Hoşdere’deki otobüs fabrikası 4 bin 700 kapasiteyle dünyanın en büyüğü… Aksaray’daki kamyon fabrikasını da ikiye katlıyoruz.
* İki fabrikanın Daimler’deki önemini artırma, mühendislik ve servis hizmetleriyle daha fazla yer almasını sağlama hedefindeyiz.
* 2018’den itibaren üretimimizin yüzde 50’sini ihraç edeceğiz. Bu da yaklaşık 1 milyar Euro’luk ilave bir otomotiv ihracatı demek.
* Aksaray’da ilave bir Ar-Ge merkezi açacağız, nisan ayında temelini atacağız.
* BT üssümüz var, bütün Mercedes dünyasına Türkiye’deki 300 kişilik bir ekiple hizmet veriyoruz. Bunları büyütmek istiyoruz.
* Ağır vasıtada, kamyonda biz pazar olarak Brezilya ve Almanya’dan sonra 3’üncüyüz. Bu konumumuzu korumak için uğraşıyoruz.
* Yatırımlarda hiçbir değişikliğimiz olmadı. Tam gaz devam ediyoruz. Takvimdeki yatırımlarımızda hiçbir erteleme yapmadık.
* Bu yaşanan ekonomik sıkıntıların hepsi geçici. 50 yıldır buradayız ve toplam yatırımımız 1 milyar Euro’yu geçti.
* 2017’de sektörün bir miktar küçülmesini bekliyoruz. Ama yaşadıklarımıza da kriz demiyoruz.
* Biz hızlıyız, biz çeviğiz, ama daha da çevik olabiliriz” diyoruz. Bu nedenle yaratıcı fikirlere daha da açılacağız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz