Yatırımlara tam gaz devam

Sülün ile Mercedes-Benz Türk’ün yeni dönem planları üzerin konuştuk. İşte satır başları…

9.03.2017 14:33:010
Paylaş Tweet Paylaş
Yatırımlara tam gaz devam
Aslı Sözbilir
asozbilir@capital.com.tr

SÜER SÜLÜN, Mercedes-Benz Türkiye’nin yeni direktörler kurulu başkanı… “Türkiye’de üretilen her 2 otobüsten 1’ini, her 3 kamyondan 2’sini” ürettiklerini söylüyor. 50 yıldır burada olduklarını, 1 milyar Euro yatırım yaptıklarını hatırlatıyor. “Önümüzdeki dönemde Türkiye’yi, Mercedes içinde Ar-Ge ve hizmet üssü olarak konumlandıracağız” diye konuşuyor. İkiye katlayacakları Aksaray fabrikasından 1 milyar Euro ihracat yapacaklarını belirtiyor ve ekliyor: “Yatırımlarda hiçbir değişikliğimiz olmadı. Tam gaz devam ediyoruz. Takvimimizde yer alan yatırımlarımızda hiçbir erteleme yapmadık. Plana aynen uyduk, üzerine bile koyduk diyebilirim.”

Mercedes-Benz Türk Türkiye’deki ilk yabancı sermayeli şirketlerden biri... Şirket, Türkiye’deki 50’nci yılına tarihinde ilk kez bir Türk “direktörler kurulu başkanı” ile giriyor. 1 Ekim’de görevi selefi Britta Seeger’den devralan Süer Sülün, şirketi çok iyi tanıyan bir isim. “Mercedes-Benz Türk’ün 50 yılının 30’unda buradaydım” diyen Sülün, direksiyona geçene kadar şirketin finans, pazarlama ve satış bölümlerinde yöneticilik yapmış. Sülün, Mercedes-Benz Türk olarak 2015’i hemen hemen tüm alanlarda rekorla kapattıklarını 2016’yı ise çok zor bir yıl olmasına rağmen otomobilde en yüksek satış adetlerine ulaşarak uğurladıklarını anlatıyor. Ekonomideki dalgalanmaların ağır ticari vasıta satışlarında daralmaya yol açtığını ancak her şeye rağmen Mercedes- Benz Türk’ün Türkiye’de daha önceden karar verdiği yatırımlarına tam gaz devam edeceğini vurguluyor. Sülün, “Aksaray’daki kamyon fabrikamızı ikiye katlıyoruz. 2018’den itibaren üretimimizin yüzde 50’sini ihraç edeceğiz, bu da yaklaşık 1 milyar Euro’luk ilave bir otomotiv ihracatı demek. Bunun yanında biz Türkiye’nin bir Ar-Ge merkezi olması için Aksaray’da bir Ar- Ge merkezi açacağız. Ayrıca Türkiye’den sadece ürün değil servisleri de ihraç eden bir konuma gelmek istiyoruz” diyor. Sülün ile Mercedes-Benz Türk’ün yeni dönem planları üzerin konuştuk. İşte satır başları…
* Geçtiğimiz ay CEO olarak atandınız. Bu göreve getirilirken Mercedes-Benz Türk’ün sizden beklentileri nelerdi?

 Hedefler, stratejiler uzun vadeli planlar her değişen CEO ile değişmiyor. Biz 50 yıldır Türkiye’deyiz. Bu 50 yılın 30’unda ben zaten farklı departmanlarda bulundum. Bizim ayağı yere çok sağlam basan sağlam bir stratejimiz ve hedeflerimiz var. Bu çerçevede bunlar devam ediyor, yani orada herhangi bir değişiklik yok. En önemli beklenti uzun vadeli stratejilerimizi, hedeflerimizi hayata geçirmek. O anlamda 1 Ekim’den itibaren kolları sıvadık.
* Sizin CEO olduktan sonra odaklandığınız başlıklar, öncelikleriniz neler? Mercedes’te nasıl bir fark yaratmayı planlıyorsunuz?
 Türkiye’deki ilk yabancı sermayelerden birisiyiz. Aksaray’daki iki fabrikamızın 30’uncu yılını kutluyoruz. Dolayısıyla bizim zaten çok sağlam köklerimiz var. Özellikle ticari vasıtada iki tane çok önemli fabrikamız var. Hoşdere, entegre (komple) otobüs alanında baktığınız zaman Daimler’in dünyadaki en büyük otobüs fabrikası… Aksaray’da bir kamyon fabrikamız var, onu da büyütüyoruz. Dolayısıyla bu iki fabrikamızın önemini Daimler dünyasında daha da artırmak, sadece ürünlerle değil, mühendislik ve servis hizmetleriyle de bu networkün içinde daha önemli bir yer almak bizim en önemli stratejilerimizden biri. Dediğim gibi Hoşdere zaten dünya ölçeğinde  4 bin 700 otobüs üretimi gibi çok ciddi bir kapasiteye sahip. Aksaray’daki kamyon fabrikamızı da ikiye katlıyoruz. 2018’den itibaren üretimimizin yüzde 50’sini ihraç edeceğiz, bu da yaklaşık 1 milyar Euro’luk ilave bir otomotiv ihracatı demek. Bunun yanında biz Türkiye’nin bir Ar-Ge merkezi olmasını istiyoruz. Dolayısıyla Ar-Ge merkezimizi gittikçe büyütüyoruz. Aksaray’da ilave bir Ar-Ge merkezi açacağız, nisan ayındamerkezin temelini atacağız. Ayrıca Türkiye’den sadece ürün değil, servisleri de ihraç eden bir konuma gelmek istiyoruz. Örneğin şu anda mevcut bir BT üssümüz var.
Buradan 300 kişilik ekiple bütün Mercedes dünyasına SAP konusunda destek veriyoruz. Bunları daha da genişletmek, büyütmek istiyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz