2 Çeyrektir lider garanti

2009’un ilk 6 ayında Garanti Faktoring,liderliği ele aldı

1.09.2009 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
2 Çeyrektir lider garanti
Faktoring sektöründe uzun süredir Yapı Kredi Faktoring’in liderliği vardı. 2009’un ilk 6 ayında Garanti Faktoring, önemli bir atak yaptı ve liderliği ele aldı. Garanti Faktoring Genel Müdürü Cengiz Üçbaşaran'a krize rağmen bu performansın kaynağını sordum. Değerlendirmesi şöyle:
HANGİ STRATEJİ BENİMSENDİ? Sektör, bu yıl ilk 6 ayda geçen yılın ilk 6 ayına göre yüzde 25 küçüldü. Bizse bu dönemde ciromuzu, müşteri sayımızı, pazar payımızı ve kârımızı artırdık. Yılın ilk 6 ayında 2,5 milyar dolar ciro yaptık. Temel strateji olarak iş modelini iyi anladığımız, pazar konumuna ve yönetimine güvendiğimiz müşterilerimizle kriz ortamı da olsa çalışmaya devam ettik, yanlarında olduk. Krizin bir gün biteceğine inanarak hareket ettik. Bu arada risk yönetimini ihmal etmedik. Her müşterinin risk durumunu ayrı ayrı inceledik.
HEDEF SEKTÖRÜN GELİŞMESİ Sektördeki küçülme yavaşlamaya başladı. Şu anda aynı zamanda Türkiye’de faktoringin gelişmesi için çaba harcıyoruz. Daha geniş müşteri kitlelerine ulaşmamız gerekiyor. Avrupa’da faktoringin yoğun kullanıldığı İngiltere, İrlanda, İspanya, İtalya, Fransa gibi ülkelerde, sektör cirosu GSMH’nin yüzde 7-10’u civarlarında. Türkiye’de bu oran yüzde 3’lerde. Sektörün özkaynakları 2,5 milyar TL, toplam bilanço büyüklüğü 7 milyar TL’nin biraz üzerinde. Daha gidilecek çok yol var diyebiliriz. Örneğin Türkiye’de faktoring, kredi pastasından daha fazla pay alabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz