"3 bin kişiyi eğittik"

Türkiye’de de şirket, sektördeki liderlerden biri haline geldi

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
3 bin kişiyi eğittik
İnşaat mühendisi olan Can Eren, 1999 yılında doğrama sistemleri üzerine çalışırken bu alanda dünya devi olan Schüco, kendisine bir iş teklifiyle geldi. Türkiye pazarına girmek isteyen şirket, birkaç proje için bir araya geldiği Eren’den Türkiye’deki yapılanmasını oluşturmasını istedi. Bu teklifi geri çevirmeyen Eren de Schüco’nun Türkiye’de ilk adımlarını atmasında önemli bir rol oynadı.

Yapı sektörünün çok yakından tanıdığı bir marka olan Schüco, alüminyum profillerine sistem kavramını getiren ilk şirket. Pencere doğrama, bina cepheleri ve saydam cam yüzeylerin taşıyıcı sistemlerini tasarlıyor. Almanya’da pazarın yüzde 70’ini elinde bulunduran şirket, dünya genelinde de alanında lider. Yıllık cirosu ise 3 milyar dolar.
10 yıl önce Türkiye’de sıfırdan işe başladıklarını belirten Eren, bugün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de şirketin, sektördeki liderlerden biri haline geldiğini söylüyor. Kuruldukları günden itibaren hızlı şekilde büyüdüklerini kaydeden Eren, “Ankara’da, İzmir’de ofislerimiz var. Organizasyonumuzu ülke çapına yaydık. Kadromuzu genişlettik. 100’ün üstünde şirketle ticaret yapıyoruz. Büyük yatırımcıların hepsi markamızı tanıyor. Anadolu kentlerinde apartman yapan bir müteahhit bile müşterimiz olsun olmasın bizden teklif alıyor. O tanınırlığa ulaşmak memnun edici” diyor.

Eren, bu noktaya gelirken sektörü de eğittiklerinin altını çiziyor. 10 yıllık dönemde üniversitelere gidip alüminyum sistemler üzerine seminerler ve dersler verdiklerini, şu ana kadar sektörde 3 bin kişiyi eğittiklerini söylüyor. Gelinen noktada Schüco, Türkiye sınırlarını da aşmış durumda. Şirket, Türkiye üzerinden Rusya, Azerbaycan ve Ortadoğu’da projeler gerçekleştiriyor. Eren, “Moskova’da Avrupa’nın en yüksek binasında Schüco sistemleri kullanıldı. Şu anda Moskova’da 500 metrelik kuleler yapılıyor. Onların büyük çoğunluğunu da yine Türkiye’den biz yaptık” diyor.

Schüco, Türkiye’de üretim de yapıyor. Bunun için gerçek bir mücadele verdiğini belirten Erden, ciddi miktarda satın almayı Türkiye’ye getirdiğini ifade ediyor. “Biz Schüco markasını Türkiye’de temsil ediyoruz, satıyoruz ama ürünleri Almanya’dan ithal etmiyoruz. Türkiye’de bir tedarikçi ağı oluşturmak için çaba sarf ettik. Artık burada Almanya standardında üretim yaptırıyoruz. Merkeze gönderiyoruz. Almanya’dan yaptığımız ithalattan daha fazla biz Almanya’ya ihracat yapıyoruz” diye konuşuyor.

Schüco, sadece alüminyum profil üretmiyor. Bunun yanında PVC doğrama ve güneş enerji sistemleri de üretiyor. Şu an dünyada en çok güneş enerjisi sistemlerinin büyüdüğünü belirten Eren, enerji yasasının Türkiye’de çıkmasıyla kendilerinin de bu alana yöneleceğini kaydediyor. “Eğer yasa çıkarsa, işimizin yüzde 90’ı güneş enerjisi olabilir” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz