5 yılda 10 şirket aldı

Şirket, 2000 yılından itibaren faaliyet gösterdiği ülkelerde 740’a yakın şirket satın alımına imza attı.

1.08.2009 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
5 yılda 10 şirket aldı
ISS, dünyanın en büyük tesis yönetim şirketi. Toplam 50 ülkede faaliyet gösteriyor, yıllık 10 milyar Euro’luk ciroyu yönetiyor. Ayrıca 472 bin çalışanıyla da dünyanın en büyük 5’inci işvereni konumunda. Genellikle satın almalarla büyüyen ISS, bu konuda bir rekorun da sahibi. Şirket, 2000 yılından itibaren faaliyet gösterdiği ülkelerde 740’a yakın şirket satın alımına imza attı.
ISS’in Türkiye’deki varlığı çok eski değil. 5 yıl önce Proser ve Service Master ortaklığını alarak Türkiye pazarına giriş yaptı. Şirketin yönetiminde ise Proser ve Service Master ortaklarından Cavit Habib var. Habib, tesis yönetiminde Türkiye’nin en deneyimli isimlerinden biri olarak görülüyor. Bir zamanlar patronu olduğu şirketinde CEO olarak yoluna devam ediyor. Bu konumundan da memnun. Son 5 yıldır yüzde 30’lar civarında büyüdüklerini ifade ediyor. “Büyürken 10 tane şirket satın aldık. Bu şirketleri kendimize entegre ettik. Şimdi Türkiye’de 5 şirketle hizmet üretiyoruz. ISS Türkiye olarak toplam çalışan sayımız 22 bin, ciromuz da 325 milyon TL. Sektörde açık ara lideriz. Başta temizlik, catering, çağrı merkezi ve güvenlik olmak üzere birçok konuda sağlık kuruluşlarından, eğitim kurumlarına, alışveriş merkezlerinden otellere ve ofis binalarına hizmet sunuyoruz” diyor
Tesis yönetimi pazarının, Türkiye’de 11 milyar TL’ye ulaştığı tahmin ediliyor. Habib, büyüme konusunda pazarın önünün açık olduğunu ifade ediyor. Henüz kamunun müşteri portföylerinde yer almadığının altını çizdikten sonra da şöyle devam ediyor: “Kamunun da devreye girmesiyle büyüme daha hızlı olacak.”
ISS Türkiye’nin bundan sonraki rotasına gelince... Yıl sonunda 415 milyon TL’lik ciroya ulaşmayı bekleyen şirket, önümüzdeki yıllarda hızla büyümeyi planlıyor. Her ne kadar kriz nedeniyle şirket satın almaya mola verse de 2010 başında beklenen ekonomik canlanmayla birlikte alımlara devam etmeyi hedefliyor. Habib, konuyla ilgili olarak şöyle konuşuyor: “Türkiye’de son bir yıldır istediğimiz büyümeyi elde edemedik. Ekonominin kötü gitmesiyle tahsilatta problem yaşanınca çok sayıda iş bıraktık. Ancak 2010 ortasından itibaren Türkiye’de büyüme olacak. Biz de şimdilik ara verdiğimiz şirket satın alımlarına devam edeceğiz. 2012 yılında çalışan sayımızı 40 bine, ciromuzu da 1 milyar TL’ye çıkarmayı istiyoruz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz