"50 yabancıdan teklif geldi"

Amerikalı Kenneth Cole markasını Türkiye pazarıyla tanıştıran Park Bravo, bu lansmanın ardından diğer yabancı markaların teklif yağmuruna uğramış.

1.09.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
"50 yabancıdan  teklif geldi"
Zeynep Özçoban, Park Bravo’nun kurucusu Kamil Özçoban’ın kızı. 20 yıldır şirkette en alt basamaktan başlayarak neredeyse tüm pozisyonlarda çalıştı. 5 yıl önce de babasının yönetimden yavaş yavaş çekilme kararıyla daha fazla söz sahibi oldu. Artık yönetim kurulu üyesi olarak kritik kararlara imza atıyor. Geçtiğimiz günlerde Özçoban ile Park Bravo’nun son dönem performansını konuşmak için bir araya geldik.
Park Bravo, 152 mağazasında bin kişilik bir istihdam ve 182 milyon TL’lik ciro yaratan bir grup.
Grubun son yıllarda verdiği en önemli karar, cirodan çok kârlılığın ön plana çıkarılması oldu. “Şan şöhret bir yere kadar” diyen Özçoban, krizle birlikte verimli olmayan mağazaları kapattıklarını, bir anlamda krizi bahane ederek derlenip toparlandıklarını söylüyor.
Krizin başlangıcında fiyatları yüzde 20-25 düşürme kararı aldıklarını ifade eden Özçoban, bu kapsamda yaptıklarını şöyle özetliyor:
“Fiyatları düşürmek için tasarımı değiştirdik. Vitrinlerde hem fiyat hem tasarımla fark yarattık. Alt markalarımızı konsolide ederek Park Bravo markasında bütünledik. Değişen tasarım ve düşen fiyatla bu kitleyi de kapsadık.” 2009’da bu değişimleri yaşamaya devam ederken satışlarında yüzde 20-25’lik düşüş yaşayan Park Bravo, bu yıl ise toparlanmaya geçti. Özçoban, “Piyasa açıldı. İşler iyi fakat çok şahane değil. Krizin artçıları sürüyor. Ama bu yıl büyüme yaşayacağız” diyor. Grubun hedefi 2010’u, 200 milyon TL’nin üstünde bir ciroyla kapatmak.
Bu arada en son geçtiğimiz mart ayında Amerikalı Kenneth Cole markasını Türkiye pazarıyla tanıştıran Park Bravo, bu lansmanın ardından diğer yabancı markaların teklif yağmuruna uğramış. Özçoban, “Kenneth Cole’un borsaya ‘Park Bravo ile Türkiye’ye girdik’ açıklamasını yaptığı gün ‘Sizinle Türkiye’ye girmek istiyoruz’ diyen 50 başvuru aldık. Hala bu teklifleri değerlendiriyoruz” diye konuşuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz