"Hareket Başladı"

Bilişim ve telekomun beyin avcısı "Hareket Başladı" diyor.

1.01.2010 19:52:000
Paylaş Tweet Paylaş
Erdal Büyük, bilişim dünyasının yakından tanıdığı bir isim. Boğaziçi Üniversitesi’nden Bilgisayar Mühendisliği ve Executive MBA dereceleri olan Büyük, toplam 18 yıl boyunca çeşitli bilişim ve telekom şirketlerinde yönetici pozisyonlarında görev aldı. Profesyonel kariyerinin son 10 yılında hep yeni gelişen konularda çalışmayı tercih etti, elektronik ticaret sitesi, çağrı merkezi kurdu ve yönetti. Mobil operatörlere yönelik katma değerli hizmetler tasarlayıp, satan bir şirketi büyüttü. Ancak profesyonel yönetici olarak kariyerinde ilerlerken aklında hep bir gün girişimci olarak kendi projelerini hayata geçirmek vardı. Bu planını 3 yıl önce Jobula ile hayata geçirdi. Jobula bilişim ve telekomünikasyon alanına özel bir insan kaynakları danışmanlık şirketi. Aynı zamanda bünyesinde bilişim ve telekomünikasyon sektörünün veritabanı olarak büyüyen Jobula.com insan kaynakları portalini de barındırıyor.
Büyük, bu iki sektörde uzman, orta ve üst kademe yönetici yerleştirme konusunda çok iddialı. Bu iddiasında haksız da değil. Jobula.com tam 100 bin özgeçmiş barındırıyor. Bu özgeçmişlerin yarısı bilgisayar mühendisliği, yüzde 25’i de elektronik mühendisliği derecesine sahip, adaylar… Kısacası 400 bin civarında kişiye istihdam sağlayan bilişim ve telekom sektörlerinin en nitelikli, yetenekli uzmanları ve yöneticileri Jobula.com’un veritabanında bulunuyor. Portale ilan veren şirket sayısı da 350 civarında. Anlı şanlı uluslararası yönetici seçme ve yerleştirme şirketlerinin elinde tüm dünyada her sektörden 1 milyon civarında özgeçmiş bulunduğu göz önüne alındığında Jobula.com’un gücü daha net anlaşılabiliyor. Portal, Türkiye’de bilişim ve telekom sektörlerinde çalışan en nitelikli insan kaynağını adeta avucunun içinde tutuyor.
Büyük, Jobula.com’un bu alanda iş arayan adayların ve yetenek arayan şirketlerin hedeflerine doğrudan ulaşmasını sağladığını söylüyor. Jobula’nın kendine özel bir iş modeli olduğunun da altını çizen Büyük, “Bu hibrid bir model. Hem danışmanlık hizmeti veren hem bir portal çatısı altında geniş bir veritabanına sahip böyle bir kuruluş yok. Adaylar jobula.com’a gelip CV’lerini bırakırken, kurumlar da burada iş ilanları verebiliyor. Jobula.com’un veritabanı sadece bize açık. İsteyen bizden danışmanlık hizmeti alıyor. Sektörde jobula.com kadar güçlü bir portal de bulunmuyor” diyor.
Veritabanlarındaki 100 bin CV’nin tamamen bilişim ve telekomünikasyona yönelik, üniversite mezunu nitelikli adayları kapsadığını ve güncel olduğunu vurgulayan Büyük, “Bu durum bir pozisyonu doldurma anlamında bize büyük bir kolaylık ve hız sağlıyor” diye konuşuyor. Bilişim ve telekom sektörleri krizde küçülmedi ancak yeni eleman ve ik danışmanlığı hizmetleri alımını durdurmuştu. Büyük, 2009 Eylül’den itibaren işlerin çok iyi gittiği haberini veriyor. Hem portallerde yeni ilanların çıkmaya başladığını hem danışmanlara yeniden bütçe ayırma

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz