internetten ücretsiz gazete dönemi bitiyor mu?

Google, ABD’deki Gazeteciler Birliği’ne bir teklif sundu.

1.10.2009 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
internetten ücretsiz gazete dönemi bitiyor mu?
GOOGLE’DAN YENİ MODEL ÖNERİSİ Google News üzerinden gazete haberlerini kullanıcılara ileten kuruluşa, basın sektöründen büyük tepki geldi. Bunun üzerine Google, reklam gelirlerini paylaşacağı duyurusu yaptı ancak bu da yeterli olmadı. Rupert Murdoch’un NewsCorp’u haberlerin ücretsiz olmasını engelleyecek bir sistem aradığını ilan etti. Basını karşısına almak yerine ortak bir kazan-kazan modeli aramak üzere yola çıkan Google, ABD’deki Gazeteciler Birliği’ne bir teklif sundu.  Şimdi bu ortak platform, haberleri okuyanların bir ödeme yapmasını sağlayacak bir sistem arayacak.

TÜRKİYE’DE DURUM DEĞİŞİR Mİ? Bu bizi de yakından ilgilendiriyor. Ülkemizde başta Hürriyet ve Milliyet olmak üzere çok yüksek trafiğe sahip olan yayın kuruluşları, henüz sundukları hizmetin karşılığını almıyorlar. Gazetelerin içeriklerini ücretsiz olarak internette yayınlaması, doğal olarak okur gazete tüketim kalıplarını değiştirdi. Artık pek çok kişi, gazeteleri online olarak okumaya alıştı. Bu noktada, paralı abonelik sistemi için de altyapı kurulmuş oldu. Gazetelerin yeni bir iş modeli oluşturması gerekiyor.

GAZETELER ÖLMEYECEK 56’ncı Cannes Lions Basın Jürisinin Başkanı, dünyanın en büyük reklam gruplarından BBDO’nun Kuzey Amerika Yaratıcı Başkanı David Lubars’a bu konuyu sormuştum. Basının internette içeriklerini ücretsiz vermesinin yanlış bir adım olduğunu savunan Lubars,  gazetelerin en kısa zamanda baskı ve  dağıtım sistemlerini değiştirmek zorunda kalacağını iddia etmişti. Gazetelerin ölmeyeceğini, “Basının geleceği yine basının kendisinde” sözleriyle vurgulamıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz