Koç'u başarıya götüren yönetim sistemi

Koç, önemli mesajlar verdi...

1.03.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Koç'u başarıya götüren yönetim sistemi
Koç Holding, temeli bir bakkal dükkanında, merhum Vehbi Koç tarafından atılmış, Türkiye'nin 1 numaralı grubudur. 73 bin çalışanı, 2010 yıl sonu itibarıyla 36 milyar dolar cirosu var. Tam 28 ülkede faaliyet gösterecek boyutta global bir holding olmayı başarmıştır. Bu düzeye gelen holdingin başarısında kurucusunun, ikinci ve üçüncü kuşağın büyük katkısı var. En büyük katkı ise kurumsallaşma ve aile şirketi yönetiminde atılan adımlar oldu. Geçtiğimiz ay içinde Koç Holdinbaşkanı Mustafa Koç'tan, başarı getiren stratejiyi dinleme şansım oldu. Bizz Consulting tarafından düzenlenen, Capital yazarı David Bork'un yönettiği "Aile Şirketinde Değişim Yönetimi" başlıklı workshop'da konuşan Koç, önemli mesajlar verdi. Ben bu mesajların bazılarını sizlerle paylaşmak istiyorum:

UZUN YAŞAMANIN SIRRI NEREDE?

- Global ölçekte büyümüş aile şirketleri ile ilgili genel eğilim, üçüncü kuşaktan sonra küçülme ve
ardından yok olmaya gidiştir. Hatta birinci kuşağın işi kurduğu, ikinci kuşağın işi idare ettiği, üçüncü kuşağın ise işi batırdığı söylenir. Yapılan araştırmalar da gösteriyor ki üçüncü kuşak yönetiminde faaliyete devam eden şirketlerin oranı yüzde 30'un altında.
- Yine global araştırmalar gösteriyor ki bugün S&P 500 Endeksi'ndeki şirketlerin 3'te 1'i; Avrupa'daki büyük şirketlerin ise yüzde 40'ı aile şirketidir. Bu araştırmalara göre, üçüncü kuşak yönetiminde devam eden aile şirketleri hissedarlarına son 10 yılda S&P 500 ya da MCSI gibi endekslerden yüzde 2-3 oranında daha fazla getiri sağlıyor.
- Ayrıca aile şirketlerinin borçlanma maliyetlerinin de emsal grup ortamlarının altında olduğu göze çarpıyor; bu da aile şirketlerinin risk algısının daha düşük olduğunu gösteriyor.

AİLE ŞİRKETLERİNİ BAŞARILI KILAN 7 ÖZELLİK
1- İş, insanlar ve kazançla ilgili ortak değerler
2- Bireysel beceri ve kabiliyetlere saygı
3- Aileyi birbirine bağlayan gelenekler
4- Birlikte büyüme ve gelişme isteği
5- İlişkileri güçlendirecek ortak aktiviteler
6- Karşılıklı sevgi saygı ve destek
7- Bireysel sınırlara ve özel hayata saygı

SAĞLIKLI BÜYÜMENİN YOLLARI

- Bu sonuçların birkaç önemli sebebi var. Amerika ve Avrupa gibi gelişmiş ülkelerde hissedarlık yapıları dağınık durumda. Aile bireyleri kurdukları şirkette hala hissedar olsalar dahi hisse oranları düşük seviyelerde, şirket üzerinde kontrol hakları yok. Hisselerin büyük çoğunluğu büyük emeklilik fonları, diğer kurumsal yatırımcılar, azınlık hisseye sahip bireyler ve şirket yöneticileri gibi grupların elinde bulunuyor.
- Türkiye'de ise halen hissedarlık yapıları çok konsantre, kurucu aile hisselerin çoğunluğunu ya da yarısına yakınını elinde bulundurabiliyor; kontrol hakkı ailede oluyor. Bu da aileye hem kamuya karşı, hem diğer hissedarlara karşı, hem de çalışanlara, müşterilere ve tedarikçilere karşı çok daha büyük bir sorumluluk veriyor.
- Önceki kuşaklardan devir alınan mirası daha da büyüterek gelecek kuşaklara teslim etme isteği ve sorumluluğu nedeniyle, ikinci ve üçüncü kuşaklar kurumsallaşmaya çok daha fazla önem veriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz