Mobilera Öney'le hızlı büyüyecek

Barış Öney ismine aşinalığım Deloitte’dan geliyor

1.10.2009 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Mobilera Öney'le hızlı büyüyecek
Şirketin kurumsal finansman danışmanlığından sorumlu ortağı olarak görev alırken, şirket birleşme ve satın almalarıyla ilgili sık sık görüşlerine başvururdum. Kısa bir süre önce de görev değiştirdiğini öğrendim. Kendisi artık Mobilera Holding’in CEO’su. Hem yeni görevini hem görev değişikliğinin nedenini konuşmak için bir araya geldik.
Bu arada kısaca değinmek gerekirse Öney, Deloitte’dan önce Turkcell’de uluslararası iş geliştirmede, AB ve ABD ilişkilerinden sorumlu üst düzey yöneticilik yaptı. Yapı Kredi Yatırım Kurumsal Finansman Başkanlığı, TSKB Kurumsal Finansman Yöneticiliği ve P&G Mühendislik Departman Müdürlüğü ise onun kariyer yolculuğundaki önemli birkaç basamaktı.
Kurumsal finansmanın deneyimli ismi Öney’in, Mobilera Holding’de CEO’luğa geliş hikayesine gelince... Öney’le Mobilera’nın ilişkisi eskiye dayanıyor. Şirketin kurumsal finansman ayağında danışmanlığını da yapan Öney, en son Mobilera’nın Portekiz ve İngiliz private equity yatırımcılarıyla ortaklık kurmasında aktif bir rol üstlenmişti. Şirketin ortaklıkla birlikte kurumsallaşmayı benimsemesi, üst düzey yönetici ihtiyacını doğurdu. Bu arayışta, ilk adres ise Öney oldu. Teklifi nasıl kabul ettiğini Öney, şöyle anlatıyor:
“Mobilera’nın yurtiçinde ve yurtdışında büyütülmesine ve kurumsallaşmasına katkıda bulunmak üzere bu zorlu görevi kabul ettim. Yeni işlere atılmak, bilmediğim sularda kendimi bulmak, o işleri layıkıyla öğrenmek hayat boyu felsefem oldu.”
Mobilera, 2006 yılında Deloitte’un en hızlı büyüyen teknoloji şirketi ödülünü alınca yatırımcılar tarafından ilgi görmeye başladı. 2008’de gerçekleşen private equity ortaklığının ardından da dünya şirketi olma stratejisini benimsedi. Bugün şirket, çok sayıda telekom operatörüne, çok uluslu şirketlere ve medya ajanslarına teknolojik altyapısı ile birlikte interaktif pazarlama ve reklam hizmetleri sunuyor. Öney’den beklenen ise büyümeyi hızlı ve sağlıklı şekilde sürdürmesi.
Öney de göreve geldiği andan itibaren çok yoğun bir tempo içinde olduğunu söylüyor. “Son 6 aydır haftanın 6-7 günü 12 saat çalışıyorum” diyor. Yoğun tempo içinde gerçekleştirmeye çalıştığı hedeflerini de şöyle açıklıyor:
“Mobilera uluslararası şirket olma yolunda en büyük iki hamleyi şirkete private equity yatırımcı ve profesyonel bir CEO getirerek attı. Bunun yanı sıra yurtdışında büyüme hedefi şirketi, yabancı pazarlarda faaliyet göstermeye yönlendirdi. Yakın zamanda bu yolda çok daha ciddi yapılanmalar ve adımlar atmayı planlıyoruz. En az 10 ülkede faaliyet gösteren, her ülkede ofisleri olan, dünyada çok sayıda telekom operatörüne, çok uluslu kuruluşa hizmet sunan bir şirket olarak büyüyeceğiz. 5 yıl sonra üç haneli şirket değerlerine ulaşmayı hedefliyoruz” diye konuşuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz