Odağında turizm ve enerji var

"Ev serisi ürünlerde ise sadece üretimi Türkiye'de yapılanlar dikkate alındığında Türkiye pazarının yüzde 40'ına sahibiz”

1.08.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Odağında turizm ve enerji var
HARİKA GÜRAL / GÜRAL ŞİRKETLER GRUBU YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI
Gürol Şirketler Grubu, Kütahya merkezli 24 yıllık bir aile şirketi, ismet Güral'ın yönetim kurulu başkanlığını yaptığı grubun amiral gemisi Güral Porselen, Diğer şirketleri de çatal bıçak üretiminde Güral Çelik, seramik sağlık gereçlerinde Güral Vit ve turizmde de Güral Premier Belek ile Güral PremierTekirova.

Bulunduğu sektörlerde sadece Türkiye'de değil, dünyada kendini kabul ettirmiş markaları olduğunu söyleyen grubun üçüncü kuşak yöneticisi Harika Güral, özellikle porselende otel ve restoran işletmelerinde Türkiye pazarının yaklaşık yüzde 50'sine sahip olduklarını belirtiyor. "Ev serisi ürünlerde ise sadece üretimi Türkiye'de yapılanlar dikkate alındığında Türkiye pazarının yüzde 40'ına sahibiz” diyor. Porselende ve vitrifiyede oldukça güçlü bir pozisyona sahip olan Güral Şirketler Grubu, önümüzdeki dönemde turizm ve enerjideki pozisyonunu güçlendirmeyi planlıyor. Yeni sektörleri enerjide yenilenebilir enerji yatırımlarına başladıklarını anlatan Harika Güral, "İzmir Alaçatı'da bir RES (rüzgar elektrik santrali) lisansımız mevcut. Bu tesisle ilgili çalışmalarımız devam etmekte olup 2015 yılında faaliyete geçirmeyi planlıyoruz. Güneş enerjisinden elektrik üretimi. Türkiye için çok yeni bir konu, EPDK lisans vermek için çalışmalarına devam ediyor. Biz de lisans başvurusu yapanlar arasındayız ve sonucu bekliyoruz. Yenilenebilir enerjinin bir diğer kolu olan hidroelektrik santraller de İlgi alanımızda. Şu anda Antalya ve Malatya'da 2 HES projemiz üretime başlamış durumda” diye konuşuyor. Bugüne kadar kıyı turizminde büyüyen Güral Grubu, şehir otelciliğine de geçiş yapmak üzere. İlk olarak İstanbul'da Güral Premier markasıyla bir şehir otelini hayata geçirmeyi hedefliyor. Güral, buradaki hareket planlarını da şöyle paylaşıyor: "İstanbul Anadolu Yakası'nın şehir otelciliğinde ihmal edildiğine, orada iyi otellere ihtiyaç olduğuna inanıyoruz. Bu yüzden ilk tercihimiz Anadolu Yakası, Bunun yanında İstanbul'un hala anlatacak pek çok hikayesi olduğuna inanıyorum. Bu nedenle uygun konumda, hikayesi olan eski bir mekanda butik otel açmak isterim. Bu Sultan Ahmet'te de olabilir, Balat'ta da...”

MUAI THAI YAPIYOR
Harika Güral için kitaplar hayatın vazgeçilmezi. Özellikle seyahatlerde kitap okumak için bol vakit bulduğunu belirtiyor, Okumayı tercih ettiği alanlar kişisel gelişimden Ortadoğu tarihine kadar geniş bir çerçeveye yayılıyor. Kitap okumanın yanında yemek ve spor da Güral'ın hobileri arasında... Bu hobilerini şöyle paylaşıyor. "Yemek yapmayı ve yemeyi çok severim. O yüzden düzenli olarak mutfak eşyaları satan mağazaları ziyaret ediyorum. Buralardan aldığım mutfak aletlerini zamanım olunca hemen deniyorum. Babam ve annem yemeklerimi beğenince çok mutlu oluyorum. Spor olarak da hocamla beraber yüzüyorum ve MMA (Mixed Marshall Arts)'tan Muai Thai yapıyorum. Böylece hem kalori yakıyorum hem stres atıyorum.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz