Önsesizleriniz size neler diyor?

Richard Branson soruları yanıtlıyor.

1.07.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Önsesizleriniz size neler diyor?
SORU:Bankacılıktaki kariyerimi
bırakıp rüyalarımın işi olan
kişiye özel zindelik antrenörlüğüne başlayacak kadar kendime güvenim yok. Her ne kadar kişiye özel zindelik antrenörlüğü kadar olmasa da halen hoşlanarak yaptığım bir iş olan bankacılığa devam etmeli miyim
YANITI:
Girişimci  bir maceraya atılmaya karar verirken korkularınızla ve kararsızlıklarınızla yüzleşmeniz gerekir ve hatta bazen üzerine üzerine gitmeniz bile gerekebilir. Çoğu kez takımımla birlikte bir girişimi veya yatırımı enine boyuna inceleyip tam anlamıyla hazır olduktan sonra bile ona başlamadan önce tereddüt etmişimdir. Nasihatler alabileceğim ve fikirlerimi önce kendilerine danışabileceğim geniş bir arkadaş ve danışman ağına sahip olduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum.
Eğer kişiye özel zindelik antrenörlüğü işinin başarılı olacağına inanıyorsanız o zaman önce şirketinizin bu sektördeki diğer şirketlerden nasıl farklılaşacağını, onu nasıl faaliyete geçireceğinizi ve müşterileri nasıl cezbedebileceğinizi tanımlayan kısa bir plan hazırlayın. Sonra bu plan üzerinde güvendiğiniz birkaç arkadaşınızla veya danışmanla tartışın.
Ancak sakın aynı anda birkaç kişiye birden sormayın, daima teke tek görüşün. Ne kadar büyük veya küçük olursa olsun herhangi bir işe girişmeden önce bu tip geri beslemeleri toplamak ve onlara göre eyleme geçmek fevkalade önemli bir adımdır.
Durumunuz hakkında daha fazla bilgiye sahip olmadan size vereceğiniz kararda yardımcı olmam imkansız. Ancak benim yeni bir işe girmeye veya girmemeye karar verirken genellikle en iyi yol gösterici olarak sezgilerime başvurduğumu söyleyebilirim (ve eminim ki girişimcilerin çoğu benim gibi davranıyordur!).  Sizin önsezileriniz size neler anlatıyor?
Eğer başlamaya karar verirseniz o zaman inişli çıkışlı bir yolculuğa çıkmaya hazır olmanız gerekir. Girişimcilerin çoğu, piyasaya ilk çıkışlarında ya batar ya da içinden çıkılması çok zor bir duruma düşer.
SORU:Bir şirketin
çalışanlarının yaptıkları işi
neden yaptıklarını bilmesi aşağı yukarı kullandıkları yöntemler kadar önemli olduğuna inanıyor musunuz? İnanıyorsanız niçin?
YANITI:MÜKEMMEL bir soru bu. Çünkü iyi bir şirketi mükemmel bir şirketten ayırt eden hassas noktayı tam on ikiden vuruyor. Uzunca bir süredir bir şirketin kendi çalışanlarına, müşterilerine ve çevresine hiç ilgi göstermeksizin, dikkat etmeksizin çalışamayacağına inanıyorum. Bu tipte sorumsuz bir şirket, kısa vadede para kazanabilir ama sürdürülebilirliği konusunda şüpheliyim.
Rekabetçi küresel bir piyasada, her şirket için etkinlik, verimlilik ve kârlılık elbette önemli hedeflerdir.
Ancak uzun vadede yapılan işin sorumluluk ve hakkaniyet duygusuyla yapılıyor olması da en az onlar kadar önemlidir. Bu sayede çalışanlarınızın işe bağlılığı ve motivasyonu da artmış olacağından çok daha etkin çalışacak ve mükemmel hizmet sunacaklar, dolayısıyla da müşterileriniz size tekrar tekrar gelecek ve daha çok para harcayacak. Bu erdemli döngü sayesinde şirketiniz kendini daima geliştirebilecektir.
SORU:27 yaşındaki ihtiraslı bir  işadamına altın değerinde  paha biçilmez tek bir nasihat  verebilir misiniz?
YANITI: KALBİNİZİN sesine kulak verin; gerçekten uğrunda yanıp tutuştuğunuz her neyse onu yapın. Yıllardır tıkır tıkır mükemmel çalışan Virgin işimiz, şirketteki herkesin inandığı ve kendini gerçekten adadığı bir fikirle ortaya çıkmış ve başlamıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz