"Pazar akıllı telefonlar ve 3G ile büyüyecek

Pierce, Türkiye’de cep telefonu pazarının gelecek için hala büyük bir potansiyel taşıdığı görüşünde.

1.07.2009 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
"Pazar akıllı telefonlar ve 3G ile büyüyecek
Conor Pierce, Nokia Türkiye’nin yeni CEO’su. Şubat ayında görevine başladı. Daha önce Nokia’nın Dubai operasyonunun başında bulunan İrlandalı yönetici, 12 yıldır telekom sektöründe çalışıyor.
Pierce, Türkiye’de cep telefonu pazarının gelecek için hala büyük bir potansiyel taşıdığı görüşünde. “Yüksek penetrasyona, pazar liderliğimize rağmen daha gidecek çok yol olduğunu düşünüyoruz. Henüz buzdağının sadece bir kısmını gördük” diye konuşuyor. Öngörülen büyük potansiyelin açığa çıkmasını ise 3G’nin sağlayacağını söylüyor.
Yeni teknolojilerle gelişen cep telefonları pazarında, akıllı telefonlar (smart phones) segmentin hızlı bir büyüme trendinde olduğuna dikkat çeken Pierce, “Sesli iletişimin çok daha ötesine imkan veren bu telefonlar, 3G ile hızla yaygınlaşacak. Pazarın büyümesine büyük katkı sağlayacak” yorumunu yapıyor.
Nokia, bundan 2 yıl kadar önce artık sadece bir cep telefonu şirketi olmadığını aynı zamanda bir internet şirketi olduğunu açıkladı. Ardından da yeni bir açılımla Ovi adı altında internet servislerini sunmaya başladı. Pierce, “Ovi ve etrafındaki servisler, 3G ile birlikte gelişecek internet erişimi yöntemleriyle Türkiye’de de etkin bir biçimde kullanılabilecek. Böylece sosyal ağlara, topluluklara ve içeriklere kolay ve yüksek kaliteli erişim sağlanabilecek” diyor.
Nokia, bu yıl ve sonrasında navigasyon, oyunlar, müzik, mesajlaşma ve multimedya olmak üzere 5 ana trende odaklanarak yoluna devam edecek. Bugün dünyada 50 milyon kişinin bu uygulamalardan faydalandığına dikkat çeken Conor Pierce, “Hedefte bunu 300 milyon kişiye çıkarmak var” diyor.
Türkiye’de yılda ortalama 20 yeni ürünü pazara sunduklarına dikkat çeken Pierce, bu sayının yeni dönemde daha da artacağını söylüyor ve ekliyor:
“Nokia’nın Türkiye pazarına sunabileceği daha çok çeşitli hizmetler var. Bunlardan hangilerinin pazara uygun olacağı üzerinde çalışıyoruz. Örneğin geçtiğimiz dönemde, 18 ülkede yerel müzik marketlerimizi hayata geçirdik. Bu uygulama Türkiye’de de olacak. 5800 modelimizi alanlar, 6 ay boyunca 300 adet şarkıya ücretsiz erişim imkanına sahip oluyor. Bu yıl bu hizmetimizle iyi bir performans hedefliyoruz. Bunun dışında mesajlaşma konusuna odaklanacağız. Halihazırda 20 ayrı modelde kullanılan çok özel bir uygulamamız var. Bu uygulama birden fazla posta hesabını tek bir posta kutusunda birleştiriyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz