“REKABETİ FİYAT ODAĞINDAN ÇEKİP ÇIKARACAK”

Yöneticilerin zirve yolunda attığı adımlar

1.02.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
GÖKHAN ÖĞÜT / VODAFONE TÜRKİYE PAZARLAMA GENEL MÜDÜR YARDIMCISI
“REKABETİ FİYAT ODAĞINDAN ÇEKİP ÇIKARACAK”

Gökhan Öğüt’ü uzun zamandır izliyorum. Kariyeri süresince önemli projelere ve başarılara imza attı. 4 ay önce Vodafone’da pazarlamadan sorumlu genel müdür yardımcılığına transfer edildiğini öğrenince hemen görüşmek istedim. P&G gibi müşteri odaklı bir “üniversiteden” mezun olduktan sonra iLab Holding’de devam eden Öğüt, burada internet teknolojilerini yakından tanıma ve Türkiye’de o yıllarda sektördeki bütün iş fikirlerini değerlendirme fırsatı buldu. Ardından Groupe Danone’a geçtiğinde hızlı tüketimde pazarlama konusunda gerçekleştirdikleriyle ilklere imza attı. Danone’un, kriz döneminde Türkiye’deki yatırımlarını artırırken bilinirlik, dağıtım ve değere odaklanarak elde ettiği başarı, bugün Fransa’da işletme yüksek lisans derslerinde örnek olarak okutuluyor. Öğüt, kariyerine Groupe Danone’un Paris’teki genel merkezinde, 32 ülkeden sorumlu global pazarlama direktörü olarak devam ederken dünyanın dört bir yanındaki tüketicileri tanıma fırsatı elde etti. Bu yüzden GSM sektöründe fiyata odaklanılan rekabetten çıkmak için Öğüt’ün çalışmaları çok önemli olacak. Öğüt’ün hedefi de bu: “Türkiye’deki müşterilerimiz, pazara sunulan tüm yenilikleri takip ediyor. Bu da fiyatlandırma dışında rekabet edebileceğimiz yeni fırsat alanları oluşturuyor” diyor.

EĞİTİM YOLU: Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği (1993) / Chicago Illinois Üniversitesi, Pazarlama ve finans yüksek lisansı (1995)
KARİYER YOLU: Uzman - P&G ABD (1995-1999) / Marka Müdürü-P&G Türkiye Saç Bakım Bölümü (1999-2000) / Pazarlama ve İletişim Müdürü - iLab Holding (2000-2001) / Pazarlama müdürü, pazarlama direktörü, global pazarlama direktörü - Groupe Danone (2001-2008) / Genel Müdür - Nutricia Türkiye Medikal Beslenme (2008-2009) / Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı - Vodafone Türkiye (2009- )

BÜLENT NUR ÖZKAN / EUROBANK TEKFEN KIDEMLİ GENEL MÜDÜR YARDIMCISI
MÜŞTERİ İÇİN DEĞİŞİMİ BAŞLATTI

Bülent Nur Özkan, Yapı Kredi Bankası ve Dışbank/Fortis Türkiye’deki kurumsal ve ticari bankacılık birimlerinin oluşturulması ve “yeniden yapılanma” projelerinde önemli rol oynamış bir bankacı. Kariyerini Kasım 2008’den itibaren Eurobank Tekfen’de kurumsal bankacılık grubundan sorumlu kıdemli genel müdür yardımcısı olarak sürdürmeye karar verdi. Eurobank Tekfen kurumsal bankacılık grubu bünyesinde, ticari bankacılık grubu, büyük kurumsal ve yapılandırılmış finansman grubu, işlem bankacılığı grubu, finansal kurumlar, iş geliştirme ve pazarlama, kurumsal kredi izleme ve EFG Finansal Kiralama yer alıyor. Bu yapı içinde Bülent Nur Özkan, en önemli görevlerinin tüm bankacılık ve uzmanlık hizmetlerinin hızlı ve en iyi şekilde müşterilere sunulmasını sağlayacak bir organizasyon yapısını ve ağını geliştirmek olduğunu ifade ediyor. Yeniden yapılanma konusunda Türkiye’nin en deneyimli bankacılarından biri olan Özkan, şu sıralar süreçleri ve hizmet kalitesini artırabilmek adına çok sayıda projeyi eş zamanlı olarak yürütüyor. Özkan, yapılan tüm çalışmalarla tek bir amacı olduğunu belirtiyor ve devam ediyor: “Müşterilerimize daha hızlı, daha iyi ve daha kaliteli hizmet verebilmek için önceliğimizi, teknik altyapıyı değiştirmeye verdik. Akabinde, bu sistemi rakiplerimizin önüne nasıl geçirebileceğimize yoğunlaşacağız. Hem piyasalardaki yeniliklerin takipçisi olmak hem bazı şeyleri herkesten daha erken düşünebilecek bir mekanizmayı yaratmak zorundayız.”

EĞİTİM YOLU: İstanbul Kadıköy Anadolu Lisesi (1979) /İstanbul Üniversitesi SBF Kamu Yönetimi Bölümü (1983)
KARİYER YOLU: Ticari ve Kurumsal Bankacılık, Yapı Kredi Bankası, (1987-1996) / Kurumsal bankacılık satış ve pazarlamadan sorumlu genel müdür yardımcısı, yönetim kurulu üyesi - Yapı Kredi Leasing, Yapı Kredi Dusseldorf (1996-2000) / Genel Müdür Yardımcısı - Dışbank (2000-2005) / Global Yönetici-Fortis (2005-2008) / Kurumsal Bankacılık Grubundan Sorumlu Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı - Eurobank Tekfen (2008- )

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz