"TEB'e yeni fransız modeli"

İki bankanın birleşmesiyle ilgili ayrıntılar da ortaya çıkmaya başladı.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
TEB'e yeni fransız modeli
TEB-Fortis birleşmesinde sonunda BDDK’dan da izin çıktı. Şimdi uzun süredir iki kurum arasında devam eden çalışmalarda son düzlüğe girildi. Birleşme planı hazır, ekim ayı başında banka içinde açıklanacak ve en geç aralık ayının sonuna kadar da lansmanı yapılacak. İki bankanın birleşmesiyle ilgili ayrıntılar da ortaya çıkmaya başladı. Aldığımız bilgiye göre birleşmenin ve yeni organizasyonun ana hatları şöyle olacak:
1. Birleşmeye “Fransız Modeli” denilen yaklaşım hakim oldu. TEB’in eski organizasyon yapısı terk ediliyor.
2. Yeni yapıda bir ülke başkanı olacak, altında 3 grup başkanlığı bulunacak. “Ana bankacılık” (Core banking), kurumsal ve yatırım bankacılığı (CIB) ve finansal çözümler (Financial Solutions) bölümleri oluşturuluyor.
3. Ana bankacılık bölümünün başına TEB Genel Müdürü Varol Civil getiriliyor. Aslında yeni oluşan bankanın esas bölümünü de bu oluşturuyor.
4.  Finansal çözümler ise bağlı sigorta, leasing, aracılık gibi hizmetleri kapsayacak. Bunun yönetimine de şimdiki genel müdür yardımcılarından Cemal Kişmir atanıyor. Bu bir temsili görev olacak, icracı değil. 3 sigorta şirketi birleştirilip bu bölüme bağlanacak.
5.  Kurumsal ve yatırım bankacılığı bölümü de bir Fransız yöneticiye emanet edilecek.
Banka, geçmişten farklı bir organizasyona gidiyor. Banka içinde, “Başarılı bir organizasyon vardı, neden değiştiriliyor” gibi sorular ortaya atılsa da her şey hazır ve plan devreye girmek üzere. Bankacılık sektörüne yeni bir organizasyon ve yaklaşım geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz