Türk bankaları Paris'de şov yaptı

Türkiye ödeme teknolojilerinde inovasyon lideri. Yeni trendleri takip eden değil öncülük eden bir konumda.

1.01.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Türk bankaları Paris'de şov yaptıGeçtiğimiz ay bunu, dünyanın önde gelen kart teknolojileri ve uygulama fuarlarından Paris Cartes 2010'da da izleme imkanı bulduk. Türk bankaları fuarda, yenilikçi teknolojileri ve alanında ilk uygulamalarıyla adeta şov yaptı.

GARANTİDEN "BONUSLUAVEA" Ödeme teknolojilerinde en son trend, mobil uygulamalar. Kredi kartı ile alışverişi cebe taşıyan yeni uygulamalardan birini Cartes 2010'da Garanti Bankası sundu. Garanti, geçtiğimiz aydan itibaren kullanıma sunulan BonusluAvea'nın lansmanını burada yaptı. BonusluAvea, telefon bağımsız NFC ile ödeme teknolojisine sahip. Garanti Ödeme Sistemleri CEO'su Mehmet Sezgin, "BonusluAvea'yı kullanmak için sadece yetkili Avea bayilerinden SIM kartlarını NFC SIM kart ile değiştirmek yeterli" diyor. Bu yeni teknoloji birçok cihazla uyumlu olması nedeniyle yeni bir telefon gerektirmiyor. Telefona AVEA NFC SIM kart yerleştirildikten sonra Bonus, Shop&Miles ve Paracardlar otomatik olarak tanımlanıyor.

Mehmet Sezgin, cep telefonları üzerinden yapılan ödemelerin yakın

gelecekte tüm ödeme yöntemleri arasında çok önemli bir yere sahip olacağını söylüyor. Araştırmaların, 5 yıl içinde 3 telefondan 1'inde mobil ödeme altyapısının yer alacağına işaret ettiğini söylüyor ve ekliyor: "Avea ile ortak projemiz olan ve Gemalto'nun katkılarıyla geliştirilen bu inovasyonla 2023 yılında nakitsiz bir Türkiye yaratma amacımız için yine büyük ve önemli bir adım attık."


DIT DA ARTIK CEP'TE!

Temassız kart pazarında AsyaCard DIT ve temassız ön ödemeli Dıt Pratik Kart ile yaklaşık 1 milyon müşteriye ulaşan Bank Asya, bu özelliği cep telefonlarına taşıdı. Bir hafıza kartı şeklinde üretilen 'DIT Mobil'in telefona takılmasıyla uygulama kullanılacak ve telefon ya da SIM kartın değiştirilmesine gerek kalmayacak. Bank Asya Genel Müdürü Cemil Özdemir, DIT Mobil'in dünyada hafıza kartı (mikro SD) ile gerçekleştirilen ilk temassız uygulama olduğunu söylüyor. DIT Mobil, PayPass logosu bulunan pos cihazlarında şifresiz 35 liraya kadar alışveriş imkanı tanıyor. Bunun dışında otobüs, feribot, DIT taksiler, otoyol ve köprü KGS gişelerinde de kullanılabiliyor.

 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz