Altın 7 yılın zirvesini gördü

Koronavirüsün tetiklediği küresel riskler altın fiyatlarında hızlı yükselişlere neden oluyor. Sot altının ons fiyatı, dün akşam saatlerinde 1612 dolar ile son 7 yılın zirvesini gördü.

20.02.2020 11:48:000
Paylaş Tweet Paylaş
Altın 7 yılın zirvesini gördü

Piyasalarda koronavirüse dair endişelerde sürüyor. Çin dışında, İran ve Japonya'da virüse bağlı ölümlerin gelmesi virüsün dünya geneli yayılabilme ihtimaline karşın piyasalarda fiyatları baskılayan en önemli unsur olarak ön plana çıkıyor. Bu baskının bir neticesi olarak altın ve diğer emtiaların fiyatları da yükseliyor. Spot altının ons fiyatı bir hafta içerisinde 1550 dolardan 1612 seviyelerine kadar ulaştı ve yaklaşık 7 yılın zirvesini gördü.

Spot altının ons fiyatları dün akşam itibariyle 1612.9 seviyesine kadar ulaştı. Bu seviyeler altın fiyatları için 2013 Mayıs ayından bu yana en yüksek seviye anlamına geliyor. Son 7 yılın zirvesine ulaşan altın fiyatlarına bu seviyeden bir miktar kar satışları geldi. Bu satışların etkisiyle altının onsu bu sabah saatlerinde 1610 doların altına indi. Saat 10:35 itibarıyla altının onsu 1606 dolar seviyelerinde işlem görüyor.

GRAM ALTIN 314 LİRADA 

Küresel piyasalarda altın fiyatlarındaki artışa dolar/TL kurundaki yukarı yönlü hareket de eklenince Kapalıçarşı'da altın fiyatları da yükseliyor. Altının gram fiyatı 313-314 lira bandına yükselirken çeyrek altın 515 liraya dayandı.

CITI: ALTIN FİYATLARI 2 BİN DOLARI GÖRECEK

Amerikan finans kuruluşu Citigroup, Çin'de ortaya çıkan koronavirüs salgınının global büyümede potanbsiyel bir yavaşlamaya yönelik endişeleri ön plana çıkardığı ortamda yatırımcıların aşağı yönlü risklerini hedge etmek için bir yol olarak altına yönelebileceklerini bildirdi.

Piyasalardaki endişe, tedirginlikleri yatırımcıları güvenli liman olarak görülen altına yönlendirebileceğini ifade eden Citi, altın fiyatının gelecek 12-24 ayda 2 bin dolar/ons seviyesini görebileceğini vurguladı. Citi gelecek 6-12 ay için altın fiyatı hedefini ise 1.700 dolar/ons olarak belirledi.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz