"10 soruda yeni dönem"

İş Portföy Genel Müdürü Tevfik Eraslan, “Söylenebilecek en zor şey sanırım fiyatların dengede olduğu varsayımı olacaktır” diyor. Eraslan ile piyasa beklentilerini ve yatırımcılara önerilerini konuştuk.

28 TEMMUZ, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
10 soruda yeni dönem

Türkiye piyasasında marttan bu yana hızlı bir yükseliş var. Gelişen piyasalarla arasındaki iskonto farkı kapandı. Bundan sonraki süreçte, iç siyasetten çok dış piyasalar etkili olacak. ECB ve FED politikalarının piyasalar üzerinde etkili olmasını bekleyen İş Portföy Genel Müdürü Tevfik Eraslan, yatırımcılara mevduat, ÖST ve hisse ağırlıklı portföy öneriyor.

Eraslan, “Uzun dönemde iyi getiri için, portföylerde muhakkak hisse senedi olmalı” diyor. Globalleşen dünyada tüm ülkeler dünya ekonomisindeki ağırlıkları oranında birbirlerini etkiliyor. Bu yönüyle bakıldığında Türkiye finansal piyasaları da dünyadaki gelişmelerden her geçen gün daha fazla etkileniyor.

Son dönemde siyaset yoğun gündem, finansal piyasaların buradan etkilenmiş olabileceği yönünde yorumlara neden olsa da global finansal piyasaların seyri, Türkiye piyasalarını daha yoğun oranda etkiliyor.

Bu kapsamda son dönemde Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) parasal genişleme politikası izleme olasılığı ve ABD Merkez Bankası’nın (FED) piyasa dostu açıklamaları, yurtdışı faizlerin beklenilenden daha yavaş artmasına neden oluyor.

Bu durum, gelişen piyasaların ralli yapmasını sağlarken, dış finansmana hassas olan Türkiye’de daha yüksek bir artışa neden oldu. Peki, gelinen seviyelerde yeni denge oluştu mu? İş Portföy Genel Müdürü Tevfik Eraslan, “Söylenebilecek en zor şey sanırım fiyatların dengede olduğu varsayımı olacaktır” diyor. Eraslan ile piyasa beklentilerini ve yatırımcılara önerilerini konuştuk:

1- Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde piyasaları etkileyecek faktörler neler?
ECB’nin parasal genişleme veya faiz indirim kararı, FED’in faiz artırımı için zamanlamanın belli olması, TCMB’nin faiz kararı ve cumhurbaşkanlığı seçimi ve olası başbakan değişikliği piyasaların en çok takip edeceği konular olacak. Piyasalar sanılanın aksine, iç siyasi gelişmelerden daha çok dış faktörlerden etkileniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz