"1,96-1,97 destek olur"

Açıklanacak her negatif veride piyasanın bunu eksi yönde fiyatlama riski bulunuyor.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
1,96-1,97 destek olur
1 SORU 1 YANIT
Mehmet Hacıkamiloğlu / Çimsa Genel Müdürü

Özellikle sanayi şirketleri açısından en çok takip edilmesi gereken konu, döviz piyasası olmaya başladı. Bundan sonra kurda ne beklendiğini merak ediyoruz?
- Burak Demirpehlivan / Saxo Capital Markets Uluslararası Piyasalar Uzmanı “Piyasada genel dolar talebi, FED'in açıklamaları sonrasında darbe aldı. Ancak açıklamalar piyasada önemli bir belirsizliğe neden oldu. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın açıklamalarında bu belirsizliğe dikkat çekmesi ve piyasanın yakın vadede faiz artırımını beklememesi gerektiğini yinelemesi göze çarptı. TCMB tavrını korusa da TL dolara karşı değer kaybı yaşamaya devam ediyor.

Bunun sebebini ABD 10 yıllık faizlerinden okumak mümkün. Faizler, yüzde 2,60 seviyesinin üzerinde kalarak, yüksek faiz fiyatlamasından vazgeçmiş görünmüyor. Buna ek olarak dolar endeksinde de geri çekilmenin sınırlı kaldığını izliyoruz. FED'in yıl sonuna kadar varlık alımlarını azaltabileceğini de dile getirmiş olması, belirsizliği artıran bir diğer nokta. Bu durum dolar/TL için kısa vadeli süreçte 2,013-2,04 bandında bir hareket ihtimalini artırıyor. FED'in ekonomik toparlanmayı yeterli bulmamış olması sebebiyle bu seyirde volatilite yüksek olacaktır.

Açıklanacak her negatif veride piyasanın bunu eksi yönde fiyatlama riski bulunuyor. Bu tip durumlarda yıl sonuna kadar 1,9600-1,9700 bandı önemli bir destek oluşturuyor ve yeniden yükselişe sebep olabilecek bir konsolidasyon bu seviyelerde oluşabilir. Aşağı yönlü kırılma için FED'in genişlemeci tavrında vurgu yapabileceği, olumsuz makroekonomik tablo ile karşılaşmak gerekiyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz