2012, getiri, kalite ve çeşitlilik yılı

"2012 Yatırım Stratejilerine Genel Bakış" raporunda dikkat çeken başlıklar...

1.02.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
2012, getiri, kalite ve çeşitlilik yılı
Merrill Lynch Varlık Yönetimi, "2012 Yatırım Stratejilerine Genel Bakış" raporunu yayınladı. Raporda dikkat çeken bazı başlıklar şöyle:

YATIRIMCILAR ENDİŞELİ
Kırılgan büyüme tablosu karşısında yatırımcıların riskler konusunda endişelendiği görülüyor. Güvenli liman olarak adlandırılan yatırım araçlarının azalması nedeniyle yatırım portföylerinde çeşitliliği garantileme işi çok daha komplike hale geldi. Bu nedenle hisse senedi seçimlerinde daha çok getiri, kalite ve çeşitlilik üzerinde duruyoruz.

ANA RİSK EURO BÖLGESİ

Ana risklerin başında Euro Bölgesi ülkelerinden birinin düzensiz şekilde temerrüde düşmesi veya ortak para biriminden çıkması yer alıyor. Diğer muhtemel olumsuzluklar arasında borç yükünü azaltma çabaları, olası kur savaşları, bankalara hücum riski (mudilerin mevduatlarını çekmek için bankaya koşması), aşırı mali kemer sıkma politikaları ve salgının Euro Bölgesi'nden başka yerlere sıçraması ile Avrupa'daki politik anlaşmazlıkların devam etmesi yer alıyor.

ÇÖKÜŞ ÖNLENEBİLİR
Gelişmiş ekonomileri baskı altına alan acilen borç yükünü azaltma ihtiyacı, zayıf işletme harcamaları ve güçsüz varlık fiyatlarıyla birleştiğinde küresel resesyon riskini artırıyor. Ancak dünya genelinde bir çöküş yaşanması önlenebilir. Yetkililerin 2012 başlarında ekonomiyi yeniden canlandırmak için harekete geçmesiyle Çin'in büyümesinde yumuşak bir iniş ihtimali gündemde. 2012'de küresel ekonomi gelişmekte olan ülkelerin öncülüğünde yüzde 3,7 oranında büyüyecek. Çin'in yumuşak bir inişin avantajlarından yararlanması beklenirken ABD'deki büyüme ise biraz iyileşerek yüzde 1,9 seviyelerine çıkacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz