Beklentiler olumluya dönüyor

12 aracı kurumun ve portföy yönetim şirketinin genel müdürüyle yaptığımız mini ankette, cevabı aradık.

28.07.2014 23:06:480
Paylaş Tweet Paylaş
Beklentiler olumluya dönüyor
Piyasalarda yabancı girişleriyle baharın hissedildiği mart ve nisan aylarını geride bıraktık. Bu süreçte borsa yukarı, döviz ve faiz aşağı hareket etti. Peki bu iki ayın ardından cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar ne bekleniyor? 12 aracı kurumun ve portföy yönetim şirketinin genel müdürüyle yaptığımız mini ankette, cevabı aradık.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
MB’LER İZLENECEK
Yerel seçimlerin geride kalmasının ardından anket katılımcıları, gözlerini merkez bankalarının kararlarına çevirmiş durumda. MB’nin faiz kararı, kur ve borsa üzerinde de etkili olacak. Ancak anket katılımcılarının 5’i, siyaset etkisinin daha fazla olacağı yönünde görüş bildiriyor.

BORSANIN YÖNÜ
Geçen ay anket katılımcıları borsanın 70.000’in üzerinde seyretmesini beklemiyordu. Ancak yabancı alımlarıyla birlikte endeks, 70.000’in üzerine çıkmış durumda. Son ankette ise 68.000’in altı öngörülmüyor. Hatta 3 katılımcı, 75.000-80.000 aralığını işaret ediyor.

DOLARIN SEYRİ
Geçen ay ankete katılanlar, sanırız bu kadar yoğun yabancı para girişini beklemiyordu. Çünkü 2,15 seviyesinin altı görülmüyordu. Hatta 2,25 seviyesinin
üstünü söyleyenler de vardı. Bu ayki sayımızda ise anket katılımcıları, 2,25’in üzerini öngörmüyor. 2,052,15 seviyeleri MB’nin faizleri indirmemesi durumunda mümkün.

FAİZDE NE OLUR?
Geçen ay anket katılımcıları, yüzde 10’un altında faiz olmayacağı yönünde öngörüde bulunurken son anketimizde 12 katılımcıdan sadece 3’ü yüzde 10 seviyesinin üzerini mümkün görüyor. Hatta 1 katılımcı, yüzde 9,5 seviyesinin altının görülebileceği yönünde görüş bildiriyor.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz