Belirsizlikte yol haritası

Ata Yatırım "Belirsizliklerde Yol Haritamız" başlığıyla 2012 strateji raporunu yayınladı. Kurum, raporda şu beklentilerine yer verdi:

1.03.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Belirsizlikte yol haritası
AB VE MB POLİTİKALARI
2011, para akışını yönetmek açısından zor bir yıl olduğunu dolar bazında yüzde 36'lık kayıpla bize kanıtladı. 2012 yılında ise Avrupa ve küresel ekonomiye dair artan belirsizliklerin yanı sıra TCMB politikaları ve jeopolitik gelişmeler de yatırım kararlarını yakından etkileyecek.

KÂRLARDA KUR ETKİSİ
2011'de güçlü ekonomik büyüme, yılın ikinci yarısında yaşanan kur ve faiz hareketleri nedeniyle şirket kârlarına yansımadı. Kârlar üzerindeki bu baskı, 2012 yılının ilk çeyreğinde de devam edecek. Ancak 2012 sonunda TL, bir miktar değerlenerek yılı tamamlayacak. Bu da İMKB şirketlerinin, daha düşük bir GSYH büyümesine rağmen kur farkı gelirlerinin katkısıyla 2012'yi iyi bir kâr büyümesiyle tamamlamasını sağlayacak. Özel sektör dış borcunun çevrilebilmesi ve Avrupa'ya olan ihracatın devamlılığı konusunda temkinli bir görüşe sahibiz.

DEFANSİF HİSSELER
İMKB, son iki aydaki yükselişle değerleme olarak benzer borsalar seviyesine geldi. Küresel riskler dikkate alındığında bu fiyatlar, temkinli hisse seçimini gerektiriyor. İlk çeyrekte hisse oranı azaltılarak defansif hisseler tercih edilmeli. Yılın ilk yarısı için perakende, içecek, madencilik, havacılık sektörleri ve temettü hisselerini öne çıkarıyoruz. Yılın ikinci yarısı için daha olumlu görüşe sahibiz. Hedef değerimiz 65.000'de.

PORTFÖY HİSSELERİ
2012 öneri listemizde Arçelik, Bizim Toptan, CCİ, Çimsa, Halk Bankası, Koza Altın, Park Elektrik, Şişecam, TAV Havalimanları ve Türk Traktör var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz