BES'te yüzde 25 getiri garanti

(BES), 1 Ocak 2013'te devlet katkısı uygulamasıyla istisnasız tüm katılımcılara çok önemli birikim ve getiri avantajı sağlayacak.

1.01.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
BES'te yüzde 25 getiri garanti
Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), 1 Ocak 2013 tarihinde vergi matrahından indirim yerine gelen devlet katkısı uygulamasıyla istisnasız tüm katılımcılara çok önemli birikim ve getiri avantajı sağlayacak. Bu yeni uygulama BES katılımcılarına ve yeni sisteme yeni gireceklere büyük avantajlar sağlıyor. Bu avantajları şöyle sıralanabilir.

KATKI AVANTAJI

Yılbaşından itibaren devlet, BES hesabınıza ödediğiniz katkı paylarının yüzde 25’ine de denk gelen tutarı devlet katkısı olarak sizin adınıza yatıracak. Örneğin aylık 100 TL ödeyen bir katılımcı adına her ay 25 TL, 800 TL ödeyen bir katılımcı adına 200 TL devlet katkısı ödenecek ve sisteme dahil olan herkes bu avantajdan faydalanacak. Hak kazanılacak katkı bir yıl içinde yıllık brüt asgari ücretin yüzde 25’i ile sınırlı olacak.

HER BİREYE AYRI KATKI
Bireyin iki BES fonu varsa, iki fonun toplamı dikkate alınarak brüt asgari ücretin yüzde 25’ini geçmeyecek şekilde devlet katkısı yatırılacak. Ancak aile bireylerinin BES fonları varsa, her birey için ayrı ayrı devlet katkısı yatırılacak.

YÜZDE 25’i ALMANIN ŞARTLARI

Sistemde bulunduğunuz süreye bağlı, kademeli olarak devlet katkısına hak kazanacaksınız. Üç yıldan az sistemde kalanlar devlet katkısından hiç faydalanamayacak. 3/6 yıl arasında kalanlar devlet katkısının yüzde 15’ini, 6/10 yıl arası yüzde 35’ini, 10 yıl kalanlar 56 yaşına gelmemişse yüzde 60’ını ve 10 yıl ve daha fazla olup da 56 yaşını dolduranlar yüzde 100’ünü alacak. Yine vefat veya maluliyet nedeniyle ayrılanlar devlet katkısının ve getirilerinin tamamına hak kazanacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz