Borsa yükselişle açıldı!

Borsa İstanbul'da yurtdışına paralel seyir devam ediyor. ABD'nin faiz artırımında sabırlı davranacağını açıklamasının ardından borsalarda son durum ne?

19 ARALIK, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Borsa yükselişle açıldı!
ABD Merkez Bankası'nın (FED)  faiz artırmakta sabırlı davranacağını açıklamasının ardından dünya borsalarında paralel Borsa İstanbul da güne artıda başladı. BIST 100 endeksi yüzde yüzde 0,51 artışla 83 bin 653 puandan başladı.

FED NE AÇIKLADI?

Fed'in faiz artırımında acele etmeyeceğini açıklamasının ardından gelişmiş ve gelişmekte olan ülke borsalarında iki gündür sert yükseliş görülüyor. ABD'nin S&P 500 endeksinde iki günlük yükseliş yüzde 4.5, gelişmekte olan ülke borsaları MSCI endeksindeki yükseliş ise yüzde 3'ü buldu. Ziraat Yatırım tarafından yayımlanan değerlendirmede, "Küresel piyasalarda risk algısı pozitif. Bu kapsamda, 82 bin 500 direncinin üzerine kapatan endeksin 84 bin 500 seviyesini hedefleyebileceği beklenebilir" denildi. Ancak uzmanlar hafta içinde keskin değer kaybeden ve gelişmekte olan ülke varlıklarından çıkışa neden olan rubledeki oynaklığın geri gelmesi halinde iki günde yüzde 5.1 yükselen endekste kâr realizasyonlarının gündeme gelebileceğini ifade ediyorlar.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz