Borsada negatif ayrışma olur mu?

Borsalarda mayıs ayı sonlarında başlayan yükseliş dalgası, 6 hafta devam ettikten sonra son buldu ve yatay satıcılı bir sürece girildi.

1.08.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Borsada negatif ayrışma olur mu?
Havanın negatife dönmesinde ağırlıklı olarak İspanyol bankaları ile ilgili endişeler başı çekti. Her ne kadar genel eğilim yatay, ılımlı ve pozitif bir seyre sahne olsa da İMKB, İspanya - İtalya ve Portekiz ile birlikte negatif ayrışma yaşayan borsalar arasında öne çıktı. Gedik Yatırım, bu ayrışmanın devam edip etmeyeceğini analiz etti. Analizde, şu değerlendirmelere yer verildi:

AB’DE ASAYİŞ SAĞLANIR MI?

Sağlanacağı görüşündeyiz, ancak zaman alabilir. Biz “AB gemisi Titanic olmaya mahkum” değerlendirmelerine katılmıyor, önümüzdeki 2-3 yıl içinde zincirleme iflaslar yaşanmadan kalıcı bir çözüm sağlanma şansının olduğunu düşünüyoruz. Kısa vadede ise İspanya merkezli sarsıntının kontrol altına alınabileceğini
düşünmekle birlikte asayiş sağlanana kadar olan sürecin piyasalarda yaz sükunetinden uzak çalkantılı bir seyre sahne olabileceği görüşündeyiz.

YÜKSEK RİSKLER
Avrupa cephesinde, beklentilerimizden çok daha hızlı ve radikal adımlar atılmadıkça en azından ağustos ortasına kadar riskleri, sunduğu fırsatlardan daha yüksek buluyoruz. Ancak günlük bazda gelişmelerin bu riskleri düşürebileceği de unutulmamalı.

İMKB AYRIŞIR MI?
Sorunun yanıtı, İMKB banka endeksinde gizli. Türk bankalarının mali performanslarını son derece etkileyici bulmamıza ve orta-uzun vadede yüksek getiri potansiyellerini koruduklarını düşünmemize rağmen bir süre daha İMKB banka endeksindeki zayıflığın devam edeceğini düşünüyoruz. Bu da İMKB-100 Endeksi’ni baskı altında tutacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz