"Büyüme odaklı şirketlere dikkat"

İş Portföy’ün 2010 sonu beklentisi 68.000 endeks seviyesi, yüzde 8,1 gösterge faiz ve 1,5350 dolar kuru.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Büyüme odaklı şirketlere dikkat
Son yıllarda global çapta etkisi hissedilen krizden Türkiye ekonomisi, istikrar ortamı ve finans sisteminin güçlü yapısı sayesinde sağlam duruş sergiledi. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülke ekonomilerinin yaşadığı olumsuzluklara rağmen Türkiye’nin ekonomik şoklara karşı güçlü tutum sergilemesi, ülkenin sermaye piyasalarına olan güvenini de artırdı. Tüm dünyada yaşanan faizlerdeki düşüş süreci, Türkiye’de de yaşandı ve düşük seyreden faiz oranları kısa vadeli yatırım tercihi olan yerli yatırımcıların, yatırım ve emeklilik fonları gibi finansal ürünlere, hisse senetlerine ve diğer alternatif ürünlere olan talebini artırdı. Bugün gelinen noktada bankacılık sektörü önderliğinde İMKB, en çok kazandıran borsalarından biri konumuna ulaştı.
Kuruluşunun 10’uncu yılında 10 milyar liralık portföy ve yüzde 24 payla sektörünün lideri olan İş Portföy’ün genel müdürü Gürman Tevfik, referandum sonrası siyasi belirsizliklerin ortadan kalkması ve büyüme beklentilerinin devamıyla olumlu trendin sürmesini bekliyor. Faizlerin düşmesiyle yerli yatırımcının da yabancılar gibi daha uzun vadeli yatırım araçlarına yönelmeye başladığını anlatan Tevfik’in piyasa beklentileri ve yatırımcılara tavsiyeleri şöyle:

SON 3 AY NE OLUR?
Piyasalar, referandum öncesi ‘evet’ sonucunu kısmen fiyatlamıştı. Yapılan anketler de bu yönde bir eğilim olduğunu göstermekteydi. Anayasa değişikliklerine verilen desteğin beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi, yatırımcılar tarafından 2011 yılında yapılacak seçimlerde tek parti iktidarının devam edeceği şeklinde algılandı ve özellikle hisse senedi piyasası referandum sonrası haftaya güçlü bir yükselişle başladı.
Borsa 64.000 seviyelerinde rekor kırdı. Yurtiçinde ikinci çeyrek büyüme verisinin beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi ve en son açıklanan Temmuz-Ağustos dönemi bütçe sonuçlarının olumlu gelmesi piyasalara ivme kazandırmaya devam edebilir. İş Portföy olarak 2010 beklentimiz 68.000 endeks seviyeleri.

GİDİŞİ BOZACAK RİSK VAR MI?

Referandum sonrası genel seçimlerin heyecanı nedeniyle risk düştü. Ancak Türkiye’de kesin ifadelerle konuşmak çok doğru olmaz. Makro tarafta kısa vadede olmasa bile orta-uzun vadede riskler var. Türkiye açısından en önemli risk, yüksek büyüme ile artan ithalatın ve uluslararası fiyat rekabetinde gerileme yaşanmasının etkisiyle artan cari açığın finansmanı. Finansmanın kalitesi düştükçe Türkiye’nin uluslararası piyasalarda yaşanan dalgalanmalara karşı direnci düşüyor.

MB, POLİTİKA DEĞİŞTİRİR Mİ?
Yüksek büyümenin iç talepten kaynaklanmasının fiyatlar üzerinde bir baskı yaratabileceği ihtimali, faiz artırım beklentilerini biraz öne çekebilir. Ancak geçen yılın son 4 ayında dolaylı vergi artışları enflasyonun yüksek gerçekleşmesine neden oldu. 2010’da bu tür artışlar beklenmediği için gıda tarafında çok büyük sürprizler yaşanmadığı takdirde yılın sonuna kadar ortalama fiyat artışları sınırlı olur.Ayrıca çekirdek enflasyon verilerinin baz senaryoya uygun hareket etmesi ve özellikle Merkez Bankası’nın toplam arz ve talep koşullarına ve küresel talepte görülen zayıflığa her Para Politikası Toplantısı’nın ardından atıfta bulunması, faizlerin bugünkü seviyesinin uzun süre daha korunacağına işaret ediyor.Baz etkisinin de etkisiyle yılın ikinci yarısında büyümenin yavaşlaması bekleniyor. Bu da Merkez Bankası’nın elindeki kozlardan birisi. Bu ortamda FED faiz artırmadan MB’nin faiz artıracağını düşünmüyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz