Faber'den 5 maddelik yatırım tercihi

Marc Faber'e göre finansal koşullar bugün 2008 krizi öncesindekine kıyasla çok daha kötü

1.09.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Faber'den 5 maddelik yatırım tercihi
Dünyaca ünlü yatırım analisti Marc Faber'e göre finansal koşullar bugün 2008 krizi öncesindekine kıyasla çok daha kötü; mali açıklar çok yüksek ve siyasi sistem tamamen işlemez halde. Faber, "Şu anda jeopolitik açıdan her şey için ultra ayı eğilimliyim. Para basılan bir çevrede varlığımızı nasıl koruruz, diye sormalıyız" diye konuşuyor. Faber'in 5 maddelik yapılacaklar listesi ise şöyle:

ABD HAZİNE TAHVİLİNDEN UZAK DURUN

10 yıl ya da 30 yıl vadeli ABD Hazine tahviline yatırım yapmak intihar olur. Ekonominin zayıflaması vergi gelirlerinin azalması, açıkların artması anlamına gelir. Bunlar nedeniyle daha fazla devlet tahvili ihraç edilmek zorunda kalındı. Tahvil ihracındaki artış, kredi kalitesini seyreltir.

NAKİT ÇÖPTÜR

"Borsalara, altına, gayrimenkule güvenmiyorum. Paramı nakit tutmak istiyorum" demek çok tehlikeli. Bu yolla çok fazla para kaybedebilirsiniz. Enflasyondaki artışla birlikte paranın değeri azalacak.
Alım gücünün düşmesi problem yaratacak.

HİSSELER BİRAZ GÜVENLİ
Hisseler için tamamıyla ayı eğilimli değilim. Uzun vade için devlet tahvili, nakit ve hisseler arasında seçim yapacak olsam hisseleri seçerim. Borsalar biraz daha düşebilir ama 2009'daki kadar dip seviyeler görülmez. FED'in bir hamlesi yükseliş değil ama istikrar getirebilir.

GELİŞEN PİYASALAR BÜYÜYECEK
ABD ve diğer gelişmiş ülkelere ilişkin karamsar görüşlere rağmen gelişen piyasalara yatırım konusunda oldukça iyimserim. Yatırımcıların, ekonomik gücün, Batı dünyasından gelişen piyasalara doğru yaptığı büyük geçişi yeteri kadar değerlendirdiklerini sanmıyorum. Uzun vadede gelişen piyasalar yatırımcıları ödüllendirecek.

ALTIN ÇOK DEĞERLİ
Sıfır getirisi olan dolar tutmak yerine altın ya da gümüş almak daha mantıklı. Altındaki yükseliş devam edecek ve olası bir düşüş alım fırsatı oluşturuyor. Fiziksel altın alınmasını tavsiye ediyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz