Goldman'dan 'Türk banka hisselerini sat' tavsiyesi

Goldman Sachs, Türkiye Bankacılık Endeksi'nde ve BIST 30 vadeli kontratlarında satış tavsiyesi verdi.

3.05.2016 17:29:000
Paylaş Tweet Paylaş
Goldman'dan 'Türk banka hisselerini sat' tavsiyesi
Goldman Sachs sales and trading birimi, "Türev ürünler piyasası coğrafi ve olası ekonomik riskleri önemli ölçüde düşük fiyatlıyor" şeklinde açıklamada bulundu.

Goldman, Türkiye Bankacılık Endeksi'nde ve BIST 30 vadeli kontratlarında satış tavsiyesi veriyor.

Bankanın, e-posta ile yaptığı açıklamada "Jeopolitik risklerin artmasıyla Türk hisse senetlerinde kayda değer bir kar satışı görüldü" ifadesi yer aldı. Banka, siyasi risklerin artış göstermesini bekliyor.

Banka, dış fonlamaya bağımlılık, kur riskine maruziyet ve olası sermaye kısıtlamaları gibi Türk bankalarındaki yapısal sorunların devam ettiğinin altını çizdi.

Goldman, Türkiye'de Mayıs ayı işlemlerinin mevsimsel olarak zayıf olduğunu aktardı.

Goldman Sachs, enflasyonun gerilemesine neden olan faktörlerin kalıcı olmayacağını öngördüklerini belirterek, TCMB'nin cari politika duruşunun enflasyon ile mücadelede açısından uygun olmadığına inanmaya devam ettiklerini bildirdi.

Nisan ayı verilerinin manşet enflasyonun düşmeye devam ettiğini gösterdiğini ve son enflasyon rakamının önceki aylardaki trendlerin devam ettiğinin teyidi olduğunu ifade eden Goldman Sacns, "Düşük gıda fiyatları manşet enflasyonu aşağı çekmeye devam etti. Buna ek olarak Lira'daki güçlenmenin etkisiyle çekirdek enflasyon yavaşladı"değerlendirmesini yaptı.

Ancak ilerleyen dönemlerde bu olumlu şartların kalıcı olmasını beklediklerini belirten Goldman Sachs, "Gıda dezenflasyonu er ya da geç hafifleyecek ve olumsuz cari işlemler dinamiklerine bağlı olarak TL zayıflayacak. Bu ortamda, TCMB'nin cari politika duruşunun enflasyon ile başa çıkmak için uygun olmadığına ve parasal şartlarda bir sıkılaştırmanın er ya da geç gerekli olacağına inanmaya devam ediyoruz"dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz