Hisse bazında getiriye odaklanın

PhillipCapital Türkiye Genel Müdürü Kerem Korur, sorularımızı yanıtladı.

1.03.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Hisse bazında getiriye odaklanın
İMKB, 2012 Mayıs sonunda başladığı ralli hareketi sonrasında 87.000 seviyelerini test etti. Ocak ayının sonları ve şubat ayı içinde yüzde 10-12 bandında bir düzeltme yaşadı. Yaşanan düzeltmeyi sağlıklı bulan ve endeksin 73.000 desteğini ciddi olumsuz haberlerle aşağı yönlü kırmaması halinde yukarı trendin devamını bekleyen PhillipCapital Türkiye Genel Müdürü KEREM KORUR, “Endeks bazında getiriden çok, hisse bazında getirilere odaklanın” diyor. Korur, kurum olarak Eczacıbaşı İlaç, Borusan Mannesmann, Türk Traktör ve Gübre Fabrikaları’nı öneriyor. Türkiye borsası, 2012’de bir ralli süreci yaşadı. Bu süreç, bu yılın ilk ayının ortalarına kadar devam etti. Borsa bu süreçte 55.000 seviyelerinden yüzde 58 yükselişle 87.000 seviyelerine kadar tırmandı. Ardından Moody’s’den not artımıyla ilgili gelen olumsuz haberler başta olmak üzere yaşanan olumsuzluklar, borsada yüzde 10’un üzerinde bir satış gerçekleşmesine yol açtı. Mayıs ayından bu yana yaşanan yükseliş maratonunda, sadece üç defa, o da yüzde 5’i geçmeyen oranlarda yaşanan düzeltmelere karşın son yaşanan satışlar, borsada yukarı trendin bozulup bozulmadığı sorusunu beraberinde getiriyor. Biz de yaşanan bu gelişmeleri, bundan sonra piyasa beklentilerini ve yatırım stratejilerini 2012 Mart’ında Hak Menkul Değerler’i satın alarak Türkiye pazarına giriş yapan Singapur merkezli PhillipCapital Türkiye Genel Müdürü Kerem Korur ile konuştuk. Korur’un sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:

Capital: 2012 Mayıs ayından bu yana piyasalarda yaşanan ralli, ocak ayının sonları gibi hız kesti ve düzeltme yaşandı. Yaşanan bu süreci nasıl değerlendiriyorsunuz?
- 2012 yılının özellikle son çeyreğinde, İMKB yurtdışmdan pozitif yönde bir ayrışma yaşadı. Bu ayrışmada Fitch’ten gelen not artırımıyla ‘yatırım yapılabilir ülke’ notu alınmış olması ve sonrasında diğer derecelendirme kuruluşlarının da artırıma gidebileceği beklentisi etkili oldu. Merkez Bankası’nın faiz politikalarında oynadığı rolle birlikte bu alanda getirinin daralması, ekonomide yumuşak iniş senaryolarının gerçekleşmesi gibi faktörlerle birlikte endeks 87.000 seviyelerini zorladı. 85.000 seviyesi aşıldıktan sonra kısa vadeli teknik göstergeler, bankaların F/K oranlarının yükselmesi ve not artırımı konusunda Moody’s cephesinden gelen olumsuz haberler sonrasında ise endeks, yüzde 10’un üzerinde bir düzeltme yaşadı. Aslında bu kadar hızlı yükselişin ardından bu düzeltmeyi sağlıklı buluyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz