İlk yarıda bankalar, ikinci yarı reel sektör

TEB Portföy Yönetimi Genel Müdürü Ömer Yenidoğan ile piyasa beklentilerini ve yatırım stratejilerini konuştuk

1.04.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İlk yarıda bankalar, ikinci yarı reel sektör


Capital: Dünyadaki mevcut gidişatta kısa vadede bir değişim bekliyor musunuz? Dünyadaki belli başlı merkez bankaları parasal genişlemeye son verebilir mi?
- Başta FED olmak üzere dört büyük merkez bankası parasal genişleme politikalarına devam ediyor. Kısa vadede bu tablonun değişmesini beklemiyoruz. Türkiye gibi büyümeyi dışarıdan kaynakla sağlayan ülkeler için avantajlı. Dünya için bu cazip ortamı söylemek zor. Avrupa sorunlarla uğraşmaya devam edecek. Japonya tarafında büyümeye yönelik sorunlar devam ediyor. ABD tarafı biraz daha olumlu ama eski büyüme hızlarını yakalaması için zamana ihtiyacı var.

Capital: Bu beklentileriniz çerçevesinde sermaye piyasalarında ne gibi gelişmeler öngörüyorsunuz?
- Türkiye’de geçmişte hisse senedi piyasasında 2-3 ay olan yatırım vadeleri, 1-1,5 yıla kadar çıkmış durumda. 2013 beklentilerimize paralel olarak zor bir yıl olarak geçmez. Türkiye’nin bu yıl içinde Moody’s’den de ‘yatırım yapılabilir’ notu alacağını düşünüyorum. Yine S&P’nin notunda da artış olması sürpriz olmaz. İkinci olarak endekse etkisi yüksek bankaların kârlılıkları, 2012 ilk ve ikinci çeyrekte yüksek olmaya devam edecek. Bu da endeksi yukarıda tutmayı destekleyecek. Bu ortamda endeksin aşağı hareketleri daha limitli dururken, yukarı hareketler daha potansiyel taşıyor. Endeksin 83.000 seviyelerinden yüzde 8-10 yukarı potansiyeli olduğunu söyleyebiliriz.

Capital: Hisse senedi bazında ne öneriyorsunuz?
- Zaten borsayı endeks bazında değil, hisse bazında analiz etmek daha doğru bir yaklaşım. Yılın ilk yarısında banka bilançolarında olumlu beklentilerimizle birlikte yönettiğimiz hisse fonlarda bu sektöre daha fazla yer veriyoruz. Yılın ikinci yarısında ise büyümeye yönelik iç piyasaya iş yapan reel sektör şirketlerinin ağırlığı artırılmalı. Beyaz eşya, inşaat, çimento öne çıkabilir. Özellikle inşaat ve inşaata dayalı sektörlerin 2014 yılındaki yerel seçimlerden olumlu etkileneceğini düşünüyoruz.

Capital: Temettü performanslarını hisse seçiminde dikkate alıyor musunuz?
- Temettü verimi yüzde 10 ve üzeri düzenli temettü veren şirketleri tabii ki dikkate alıyoruz. Çimento şirketleri var, büyük holdinglerin iştirakleri telekom şirketleri var. Ancak bunların sayıları sınırlı. Temettü verimi yüzde 6’larda olan şirketlerin büyüme potansiyeli daha önemli bir beklenti. Temettü verimine göre hisse alacaklar, uzun vadeli düşünmeli, kısa vadede özelikle de bu dönemde temettü beklentileri fiyatlara yansımış durumda. Temettü fonları özellikle uzun vadeli yapıları nedeniyle BES fonları için daha enteresan enstrümanlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz