İlk yarıda bankalar, ikinci yarı reel sektör

TEB Portföy Yönetimi Genel Müdürü Ömer Yenidoğan ile piyasa beklentilerini ve yatırım stratejilerini konuştuk

1.04.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İlk yarıda bankalar, ikinci yarı reel sektör


Capital: Getirilerin çok düştüğü, yatırımcının alternatif getiri aradığı bir ortam söz konusu. Yatırımcı ne yapmalı?
- Son dönemde piyasalarla ilgili üç önemli karar çıktı. Bunlar Sermaye Piyasası Kanunu, BES Tebliği ve Yatırım Fonları Tebliği. Kanun ve tebliğler sermaye piyasası için çok önemli ve faizlerin geldiği noktaki, mevduatta yüzde 7-7,5’lere gelindi, dikkate alındığında çok doğru bir zamanda çıktı. Hükümet, bu kanun ve tebliğlerle eş zamanlı olarak tasarruf eksikliğine vurgu yaptı. Tasarruf eksiğinde BES’i kullanma kararı aldı ve katılımın bedelinin yüzde 25’i oranında teşvik verdi. Kurumsal bonolar, ÖST’ler ortaya çıkmaya başladı. Faizde getirilerin bu kadar düştüğü bir ortamda yatırım fonlarına ilgi de artacaktır.

Capital: Bireysel yatırımcıya tavsiyenizi alabilir miyiz?
- Hisse-bono seçimini bireysel yatırımcının yapması çok zor. İşte burada portföy yönetim şirketlerinin yaratacağı katma değer öne çıkıyor. Performansın görüldüğü bir sektör olarak ortaya çıkacak. Bireysel yatırımcılara bu anlamda risk algısına kolektif yatırım enstrümanlarına, tahvil-bono veya hisse fonlarına yatırım yapmalarını tavsiye ediyorum. Önceden mevduat faizi yüzde 9, bono faizinin getirisi yüzde 7’ydi. Ancak sermaye kazancının olduğu yerde bonoya ve hisse senedine yatırım yapmak mantıklı. Mevduatlar düşüp bono ile makas kapanınca, portföy yönetim şirketlerinin katma değer yaratabileceği bir ortam oluştu.

Capital: Faiz tarafında beklentiniz nedir?
- Bence faizin alt sınırı yüzde 5,5-6 aralığında. Risklerin artması durumunda ise yüzde 7-7,5 seviyelerini görebiliriz. Faiz tarafında uzun vadeli faizlerde değer görüyoruz. 5 ve 10 yıl vadeli bonoları yönettiğimiz portföylere katıyoruz. Yatırımcı defansif tarzına ve risk algısına göre enflasyona endeksli bonolara veya bu bonoları yatırım yapan fonlara yatırım yapabilir. Biz şu anda beklentilerimiz olumlu olduğu için 5-10 yıl vadeli enstrümanlara yatırım yapmayı tercih ediyoruz.

Capital: Döviz piyasasında beklentiniz nedir?
- Euro/dolar sepet kurunda Merkez Bankası’nın 2,00-2,10 bandını koruyacağını, buna gücü olduğunu düşünüyoruz. 2,10 seviyesinin üzerinde dövizi satmalı, 2,00 seviyesinin altında döviz almalı. Yılın ikinci yarısında doların Euro karşısında değer kazanacağı kanaatindeyim. Çünkü ABD ekonomisi, kırılgan AB ekonomisine göre daha iyi durumda ve bu durum kurlara da yansıyacaktır.

Capital: Altın son yıllarda yatırımcılara iyi getiriler sundu. Ancak son dönemde yatırımcının beklentisini karşılamıyor. Bundan sonra ne olacak?
- Altın, değerlemesinin yapılması zor bir yatırım aracı. Bir bono veya hisseyle ilgili matematiksel değerleme yapabilirsiniz. Ancak altında bunu yapamazsınız. Altın ağırlıklı olarak enflasyon olduğu noktada ve kriz-savaş döneminde tercih ediliyor. Spekülasyona çok açık bir ürün. Altına hiç yatırım yapılmamalı mı? Yapılabilir ama portföyün yüzde 5-10’unu geçmemeli. Ciddi bir kriz öngörünüz varsa, bu oranı tabii ki artırın. Ancak bu aşamada altının 1,80 dolar/ons seviyelerini kısa-orta vadede yakalamasını beklemiyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz