İMKB şirketlerinin bilançoları nasıl geldi?

Gedik Yatırım, sektörün bazda bilançolarını değerlendirdi, Kurumun değerlendirmesinde şu noktaların altı çizildi...

1.10.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İMKB şirketlerinin bilançoları nasıl geldi?
Geçen ay tamamlanan ikinci çeyrek bilançolarının ardından Gedik Yatırım, sektörün bazda bilançolarını değerlendirdi, Kurumun değerlendirmesinde şu noktaların altı çizildi:

- İMKB şirketleri, 2011 yılının ilk yarısında Euro ve dolar, TL karşısında değer kazanınca kambiyo zararlarının ve faaliyet dışı giderlerin artması nedeniyle olumsuz sonuç açıklamışlardı. 2012 yılının ilk yarısında ise satış gelirleri açısından iyi bir yarıyıl geçirdiler. Mali kuruluş ve holding haricindeki şirketlerin faaliyet, vergi, amortisman önceki kâr açısından (FVAÖK) yüzde 1,4'lük artış, çoğunlukla maliyetlerinin ve faaliyet giderlerinin kontrol altına alınmasından kaynaklandı.
- Mali kuruluşlarda, İMKB'deki 16 bankanın 6 tanesi 2011’in ikinci çeyreğine göre kârını düşürdü.
Küçük banka kârlarında çarpıcı yükselişler gözlenirken, büyük bankalardan Vakıfbank. İş Bankası ve Halkbank oldukça iyi sonuçlar açıkladı. Beklentisi olan 11 bankanın toplam kârları beklentilerin yüzde 1,52 üzerinde gerçekleşti, Bankacılık sektörü yılın ilk yarısında önceki yılın aynı dönemine göre net kârlarını toplamda yüzde 4,6 yükseltirken, ikinci çeyrekte yüzde 5,4 yükseliş yaşandı.
- Sanayi kesimi sonuçlarına göre toplam ciroların ilk yarıda 2011 yılının ilk yarısına göre yüzde 16,2 arttığı gözlenirken, kur farkı gelirlerinin de etkisiyle net kârlarda yüzde 71 artış yaşandı.

Operasyonel performanslar, incelendiğinde ise FVAÖK'lerin ikinci çeyrekte yüzde 2,8 düştüğü, bu düşüşte holding ve GYO'ların etkili olduğu görülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz