"Kalıcı yükseliş zor, borsada seçici olun"

Finans Yatırım GM'si ÖZGÜR GÜNERİ,döviz yerine cazip faiz oranları nedeniyle sabit getirili TL varlıkları tavsiye ediyor

1.08.2016 12:50:360
Paylaş Tweet Paylaş
"Kalıcı yükseliş zor, borsada seçici olun"
Şubat-nisan döneminde piyasalarda görülen iyimserliğin mayıs ayıyla birlikte yerini satışlara bıraktığını görüyoruz. BIST-100 Endeksi, mayıs ayında dolar bazında yüzde 16’nın üzerinde düşüşle şu ana kadar en çok değer kaybeden gelişen ülke borsası durumunda. ABD Merkez Bankası’ndan (FED) gelen faiz artırım yanlısı açıklamaların olumsuz etkisinin yanında, içeride siyasi gelişmeler, endeksin görece negatif performansında etkili görünüyor. Son dönemde ise hükümetin kurulması piyasalar tarafında olumlu karşılandı. Hükümetin gündemine gelebilecek ekonomik reformlar, piyasalarda beklenti yaratmakla birlikte, yeni anayasa ve başkanlık sistemine yönelik seçim, referandum gibi ihtimaller gündemden kalkmış değil. FED’in faiz artırımına yönelik gelişmeler de piyasalar tarafında fiyatlanmaya devam edecek. Piyasalar böyle kritik bir ortamda yaz aylarına girerken sabit getirili TL varlıkların öne çıkacağını söyleyen Finans Yatırım Genel Müdürü Özgür Güneri, borsada getirinin artırılmasında ise hisse seçiminin önemine dikkat çekiyor. Güneri, piyasa beklentilerini ve yatırım tavsiyelerini paylaştı…
* Global tarafta ve yurtiçinde piyasaları etkileyecek başlıklar neler olacak?
 Piyasalar global tarafta FED’in faiz artırım zamanlamasını öngörmeye çalışacak. Ayrıca Çin’deki yavaşlama sinyalleri, Euro Bölgesi’ndeki deflasyon riski ve ECB’nin gevşemeci politikalarını takip edecek. Yine İngiltere’nin Euro bölgesinden çıkmasına yönelik oylama takip edilecek. Bu konuda piyasada öngörülemeyen riskler gündeme gelebilir. Bu riskleri şimdiden ifade etmek zor. Piyasaların bunu yaşayıp görmesi gerekecek. Şu aşamada piyasaların İngiltere riskini çok fazla dikkate almadığını görüyorum. İçeride ise Merkez Bankası’nın faiz politikası ve siyasetteki gelişmeler yakından izlenecek. Önümüzdeki dönemde anayasa değişikliği ve başkanlık sistemi tartışmalarının ekonomik gündemin önünde yer alacağını tahmin ediyorum.
* Özellikle ABD tarafında FED politikaları nasıl şekillenir? Bunun piyasalara etkisi ne olur?
 FED, bu yıl iki ya da üç faiz artırımı yapabileceği mesajını piyasalara vermeye çalışsa da hem ABD ekonomisindeki toparlanmanın ılımlı olması, hem de dünyadaki diğer önemli merkez bankalarının gevşemeci para politikaları izlemeleri nedeniyle FED’in agresif bir faiz artış politikası izlemesi, pek olası görünmüyor. Bu nedenle global piyasalarda 2016 yılının kalanında FED kaynaklı kaygıların sınırlı kalacağını düşünüyorum. Bakıldığında FED ilk kez Mayıs 2013’te parasal genişlemeyi azaltıp, faizleri artırabileceğini söylemişti. Aradan geçen yaklaşık 2,5 yıl sonra Aralık 2015’te faizleri artırdı. Yani FED, söylemleriyle piyasaları kontrol etmeyi iyi başardı, beklentileri fiyatları yavaş yavaş yansıttı. Bugün gelinen noktada da FED, söylemleriyle piyasaları yönlendiriyor. Şu an gelinen fiyatlarda FED’in bir-iki faiz artırım hamlesinin önemli ölçüde etkili olduğunu düşünüyorum.
* Bu beklentileriniz dahilinde borsada beklentiniz nedir? Sohbahara kadar piyasa yeniden 90.000’e doğru toparlanır mı? 70.000’e doğru düşüşler olur mu?
 Piyasalar belirsizliği sevmez ve özellikle siyasi dalgalanma azalmadığı sürece borsada kalıcı bir yükseliş trendinin başlaması zor görünüyor. Aşağıda 70.000 önemli destek olmak üzere endeksin bu seviye üzerinde geniş bir bant içinde dalgalı bir seyir izlemesi daha muhtemel görünüyor. Yatırımcılar, bu dönemde hisse senedi piyasasında taşıyabilecekleri riskleri iyi belirlemeli ve borsaya biraz daha orta-uzun vadeli bakmalı. Böyle volatil dönemlerde trade amaçlı işlemler zararla sonuçlanabileceğinden, bu tip işlemlerde mutlaka stop loss disiplinine bağlı kalınmalı. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz