"Kalıcı yükseliş zor, borsada seçici olun"

Finans Yatırım GM'si ÖZGÜR GÜNERİ,döviz yerine cazip faiz oranları nedeniyle sabit getirili TL varlıkları tavsiye ediyor

1.08.2016 12:50:360
Paylaş Tweet Paylaş
"Kalıcı yükseliş zor, borsada seçici olun"
Şubat-nisan döneminde piyasalarda görülen iyimserliğin mayıs ayıyla birlikte yerini satışlara bıraktığını görüyoruz. BIST-100 Endeksi, mayıs ayında dolar bazında yüzde 16’nın üzerinde düşüşle şu ana kadar en çok değer kaybeden gelişen ülke borsası durumunda. ABD Merkez Bankası’ndan (FED) gelen faiz artırım yanlısı açıklamaların olumsuz etkisinin yanında, içeride siyasi gelişmeler, endeksin görece negatif performansında etkili görünüyor. Son dönemde ise hükümetin kurulması piyasalar tarafında olumlu karşılandı. Hükümetin gündemine gelebilecek ekonomik reformlar, piyasalarda beklenti yaratmakla birlikte, yeni anayasa ve başkanlık sistemine yönelik seçim, referandum gibi ihtimaller gündemden kalkmış değil. FED’in faiz artırımına yönelik gelişmeler de piyasalar tarafında fiyatlanmaya devam edecek. Piyasalar böyle kritik bir ortamda yaz aylarına girerken sabit getirili TL varlıkların öne çıkacağını söyleyen Finans Yatırım Genel Müdürü Özgür Güneri, borsada getirinin artırılmasında ise hisse seçiminin önemine dikkat çekiyor. Güneri, piyasa beklentilerini ve yatırım tavsiyelerini paylaştı…
* Global tarafta ve yurtiçinde piyasaları etkileyecek başlıklar neler olacak?
 Piyasalar global tarafta FED’in faiz artırım zamanlamasını öngörmeye çalışacak. Ayrıca Çin’deki yavaşlama sinyalleri, Euro Bölgesi’ndeki deflasyon riski ve ECB’nin gevşemeci politikalarını takip edecek. Yine İngiltere’nin Euro bölgesinden çıkmasına yönelik oylama takip edilecek. Bu konuda piyasada öngörülemeyen riskler gündeme gelebilir. Bu riskleri şimdiden ifade etmek zor. Piyasaların bunu yaşayıp görmesi gerekecek. Şu aşamada piyasaların İngiltere riskini çok fazla dikkate almadığını görüyorum. İçeride ise Merkez Bankası’nın faiz politikası ve siyasetteki gelişmeler yakından izlenecek. Önümüzdeki dönemde anayasa değişikliği ve başkanlık sistemi tartışmalarının ekonomik gündemin önünde yer alacağını tahmin ediyorum.
* Özellikle ABD tarafında FED politikaları nasıl şekillenir? Bunun piyasalara etkisi ne olur?
 FED, bu yıl iki ya da üç faiz artırımı yapabileceği mesajını piyasalara vermeye çalışsa da hem ABD ekonomisindeki toparlanmanın ılımlı olması, hem de dünyadaki diğer önemli merkez bankalarının gevşemeci para politikaları izlemeleri nedeniyle FED’in agresif bir faiz artış politikası izlemesi, pek olası görünmüyor. Bu nedenle global piyasalarda 2016 yılının kalanında FED kaynaklı kaygıların sınırlı kalacağını düşünüyorum. Bakıldığında FED ilk kez Mayıs 2013’te parasal genişlemeyi azaltıp, faizleri artırabileceğini söylemişti. Aradan geçen yaklaşık 2,5 yıl sonra Aralık 2015’te faizleri artırdı. Yani FED, söylemleriyle piyasaları kontrol etmeyi iyi başardı, beklentileri fiyatları yavaş yavaş yansıttı. Bugün gelinen noktada da FED, söylemleriyle piyasaları yönlendiriyor. Şu an gelinen fiyatlarda FED’in bir-iki faiz artırım hamlesinin önemli ölçüde etkili olduğunu düşünüyorum.
* Bu beklentileriniz dahilinde borsada beklentiniz nedir? Sohbahara kadar piyasa yeniden 90.000’e doğru toparlanır mı? 70.000’e doğru düşüşler olur mu?
 Piyasalar belirsizliği sevmez ve özellikle siyasi dalgalanma azalmadığı sürece borsada kalıcı bir yükseliş trendinin başlaması zor görünüyor. Aşağıda 70.000 önemli destek olmak üzere endeksin bu seviye üzerinde geniş bir bant içinde dalgalı bir seyir izlemesi daha muhtemel görünüyor. Yatırımcılar, bu dönemde hisse senedi piyasasında taşıyabilecekleri riskleri iyi belirlemeli ve borsaya biraz daha orta-uzun vadeli bakmalı. Böyle volatil dönemlerde trade amaçlı işlemler zararla sonuçlanabileceğinden, bu tip işlemlerde mutlaka stop loss disiplinine bağlı kalınmalı. ~* Döviz piyasasında beklentiniz nedir? Dolar/ TL’de sonbahara kadar yeni denge seviyeleri nerede kurulur?
 İçeride siyasi gelişmeler nedeniyle kurda gerilemelerin sınırlı kalmasını ve yüksek seviyelerin korunmasını bekliyorum. Kurum olarak dolar/TL’de yıl sonu tahminimiz 3,02 seviyesinde olmakla birlikte, TL’nin faiz avantajı göz önüne alındığında portföylerin önemli kısmının TL’de tutulmasının daha cazip olacağını düşünüyorum. Yani TL tarafına bakıldığında 12 aylık dönem için faiz getirisi yüzde 12 seviyelerinde. Bugünkü kur seviyelerinden yüzde 12 getiri elde etmeniz için kurun 3,35’in üzerine çıkması lazım. Eğer, bir yıllık kur beklentiniz bu seviyenin üzerinde ise döviz alınabilir. Ancak benim önerim, ÖST, mevduat gibi sabit getirili TL yatırım araçlarında getirinin aranması ve bu getirinin seçici hisse senedi ve yapılandırılmış ürünlerle yükseltilmeye çalışılması stratejisini benimsemek yönünde. Çünkü dolarda yaşanan yüksek volatilite dikkate alındığında, yatırımcının destek ve direnç noktalarını yakalamaları ve bu işten kâr etmeleri zor bir iş. Bunun yerine risk almadan TL faizde değerlendirmek daha iyi bir strateji olacaktır.
* Faizde beklentiniz nedir? Merkez Bankası (MB) faiz politikasında nasıl bir yol izler?
 Enflasyonda düşüşün uzun soluklu olması zor ve yaz aylarında baz etkisi nedeniyle enflasyonda yükseliş muhtemel görünüyor. Bu nedenle MB’nin faiz indirimlerinin sonuna yaklaştığını düşünüyorum. Dolayısıyla faizlerde aşağı yönlü marj sınırlı görünüyor. Geçen ayki toplantıda da MB’nin faiz koridorunun üst bandını 50 baz puan indirdiğini gördük. Buna göre marjinal fonlama oranı yüzde 10’dan yüzde 9,5 düzeyine indirilirken MB borçlanma faiz oranı yüzde 7,25 düzeyinde sabit tutuldu. Böylece yeni başkan Murat Çetinkaya yönetiminde ikinci kez faizin üst bandında indirime gidilmiş oldu. Merkez, yaptığı bu hamleyle piyasa yapıcılığı kapsamında enflasyon hedefli olarak politikalarına devam edeceği yönünde olumlu mesaj vermeye devam etti.
* Altında beklentiniz nedir? Gram altın tarihi rekor seviyelerde (123 TL). Yükseliş sürer mi?
 Gram/TL’de yükselişin bu noktadan sonra aynı hızda devam etmesi zor. Ancak dolar kurunun yüksek seviyelerini koruması nedeniyle fiyatların bir süre daha tarihi zirve seviyelerine yakın kalacağını tahmin ediyorum. Ons/dolar bazında ise doların güçlü konumunu sürdürme eğilimi altını baskı altında tutuyor.
* Ortalama bir yatırımcı nasıl bir portföy dağılımı yapmalı? Portföyünü yeni şartlarda nasıl şekillendirmeli?
 Endekste 70.000 seviyelerine doğru gerilemelerde portföylerdeki hisse oranının artırılmasını öneriyorum. Risklere karşı portföylerde bir miktar dolar bulundurulabilir, ancak ağırlıklı olarak TL varlıkların orta-uzun vadede daha cazip bir getiri potansiyeli olduğunu düşünüyorum. Portföyü belirlerken tabii öncelik yatırımcının risk iştahı olmalı. Ben hiçbir zaman dövizi bir yatırım aracı olarak görmedim ve tavsiye de etmiyorum. O nedenle döviz borcu, geliri vb yoksa tasarrufları TL varlıklarda değerlendirmek bana kalırsa çok daha doğru. Yatırım araçlarının seçiminde risk iştahı ön plana çıkıyor. Ben kademeli olarak seçici hisse senedi yatırımının her zaman getiri sağlama noktasında portföylere ciddi katkı sağlayacağına inanıyorum.
* Türkiye’nin kredi notuyla ilgili bir risk görüyor musunuz?
 Türkiye’nin kredi notunda yakın vadede bir risk görmüyorum. Ekonomideki kırılganlığın yurtiçi veya yurtdışı kaynaklı siyasi belirsizlik veya gelişmekte olan ülkeleri etkisine alacak ciddi bir türbülans olmadığı sürece bir not düşüşü gündeme gelmeyecektir.~ÖZGÜR GÜNERİ’DEN KRİTİK NOTLAR… 
1 Piyasalar, İngiltere’nin Euro’dan çıkma olasılığını çok fazla fiyatlamadı. Ancak öngörülmeyen risklerle karşılaşabiliriz. 
2 Anayasa değişikliği ve Başkanlık tartışmaları, gündemin önünde yer alacak. Hükümet reformları hayata geçirirse, yeni fırsat pencereleri açılabilir. 
3 FED, piyasaları söylemleriyle kontrol etmeyi iyi başardı, beklentileri yavaş yavaş fiyatlara yansıttı. 
4 FED’in bir-iki faiz artırım hamlesinin önemli ölçüde fiyatların içinde olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle piyasalar faiz kararına daha yavaş tepki verir. 
5 Borsadaki riskler iyi belirlenmeli ve ortauzun vadeli stratejiler oluşturulmalı. Volatil dönemlerde trade yaparak para kazanmak zordur. 
6 Yıllık TL faiz getirisi yüzde 12. Dolarda bu getiri için kurun 3,35’in üzerinde olması lazım. Böyle bir beklentiniz yoksa döviz almayın. 7 ÖST, mevduat gibi sabit getirili TL yatırım araçlarında getiri aranabilir. 
8 Yine hisse senedinde seçici alımlar ve yapılandırılmış ürünlerle getiri oranı yükseltilebilir.

“BANKACILIK VE İÇ TÜKETİM ÖNE ÇIKAR”
Finans Yatırım’da yatırım danışmanlığı bölümümüzün ‘Trade Model Portföy’ adıyla takip ettikleri bir öneri listesi var. Trade Model Portföy, teknik görünümü iyi olan ve endeksin üzerinde getiri sağlamasını beklediğimiz hisselerden oluşuyor. Sektörel bazda bakıldığında bankacılık sektörü hisseleri göreceli olarak endekse göre düşük performans sergiledi. Ben bu hisselerde seçici olmak kaydıyla olumlu bir seyir bekliyorum. Ayrıca faiz indirim sürecinden olumlu etkilenmesini beklediğimiz bazı iç tüketime dayalı sektörler de ön plana çıkacaktır.

“YENİ HÜKÜMETTEN BEKLENTİ REFORM PAKETİ ÖNEMLİ”
HÜKÜMET OLUMLU KARŞILANDI

Başbakan Binali Yıldırım ve yeni kabineye bakıldığında icraat, yeni büyük yatırımlar tarafında daha aktif bir hükümet beklentisi var. Ekonomi yönetiminde Mehmet Şimşek gibi piyasalar tarafında beğeniyle karşılanan bir ismin de devam ediyor olması, olumlu karşılandı. Türkiye’nin önünde önemli fırsatlar olduğunu düşünüyorum.
BOL LİKİDİTE SÜRÜYOR
FED, faiz artırımı yönünde hamle yapacak gibi bir söylem içinde olsa da dünyada hala çok büyük bir likidite var. Dönem dönem bu likiditenin etkilerini piyasalar üzerinde görüyoruz. Altın, petrol gibi emtialar hızlı yükselişler yaşayabiliyor. Gelişmekte olan piyasalara para girişi hızlanabiliyor. Bol likidite ortamının devam ettiği ortamda yeni hükümetin ekonomik reform paketleriyle birlikte Türkiye piyasaları için yeni fırsat pencereleri açılabilir.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz